Ellerinizi Doğal Yollarla Güzelleştirin

Ellerimiz en çok kullandığımız ve en çabuk yaşlanan organlardandır. El bakımı genellikle pek önemsenmez ama aslında sağlığınız hakkında çok ipucu sunar. Ayrıca yaşınız ve kendinize ne kadar baktığınız hakkında fikir verir. Çatlamış tırnaklar hastalık işareti, damarlar ve lekeler yaşlılık işareti, yenmiş tırnaklar ve sert cilt ise kendinize dikkat etmediğinizin işareti olabilir. Ellerin doğal güzelliği için yapabileceğiniz çeşitli şeyler mevcuttur.

Manikürü azaltın

Eğlenceli ve rahat vakit geçirseniz bile fazla manikür elleriniz için yıpratıcı olabilir. Manikür tırnağın kendi keratin tabakasını lekeler, üstündeki koruyucu tabakayı aşındırır, kişiyi paronikiye daha hassas hale getirir. Paroniki tırnağın etrafındaki yumuşak dokuların iltihaplanmasıdır. Ayda ikiden fazla manikür yaptırmamaya dikkat edin. Tırnak etlerine müdahale ettirmeden renklendirebilirsiniz.

Nemlendirin

Avuçların derisi çok özeldir ve nemlendiriciyi kolların veya bacakların emdiği gibi emmez. Özellikle eller için yapılmış nemlendiriciler kullanın. Vazelin veya merhemler en çok işe yarar. Yatmadan önce ellerinize bolca sürün ve gece boyunca kalmasını sağlayın.

Güneşten kaçının

Güneş kremi sürerken ellerinizi ihmal etmeyin. Ellerin arkası bütün gün boyunca çok güneş alır ve ihmal ederseniz kahverengi lekelerle, çillerle ve kırışıklıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden bir kişinin yaşını en çok elleri gösterir. 

Tırnaklarınızı kesin

Tırnaklarınızı kısa tutarak altlarında kir ve bakteri birikmesini engelleyin. Tırnak makası, törpüden çok daha az travmatiktir. Törpü tırnağın zayıf noktalarında gerilim yaratabilir. Akrilik tırnaklardan, kalıcı jel manikürlerden ve tırnak mücevherlerinden kaçının. Bunlar için kullanılan yapıştırıcılar tırnağın yapısal bütünlüğüne zarar verebilir. 

Detaylara dikkat edin

Ellerinizde veya tırnaklarınızda sıra dışı bir durum görürseniz bir uzmana danışın. Cilt kanseri kendisini tırnak bölgesinde gösterebilir. Bir şişkinlik veya mukoz kisti tümör olabilir. Göçükleri olan veya çatlak tırnaklar otoimmün veya enflamatuar hastalıkların işareti olabilir. Mutfak veya araba kazaları tendonların, sinirlerin ve damarların hassas yapısına zarar verebilir. Bunları da hafife almamak gerekir. 

Uzm. Dr. Suat BİLİR

kortızon iğnesı ıle kılo alabılır mıyım ? doğal yollarla alamıyorum.boy.1.65 kilo 43.acil yardım... devamı