Gİ diyetinde akşam yemeğinde ton balıklı salata ya da taze balık yanına salata olabilir. Daha iyi doymak için yanında bir kepek ekmek tercih edilebilir. Bunun yanı sıra kuru fasulye, nohut, mercimek gibi bakliyatların glisemik indeks değerleri düşüktür. Etli nohut yemeğinin yanında bulgur ya da kepekli pirinçten hazırlanmış pilav alınabilir. Bunların yanında da ayran olduğu zaman, glisemik indeksi düşük bir öğün tüketilmiş olur.

Bir sebze yemeğini protein değerini arttırmak için kıymalı ya da yumurtalı hazırlamak mümkündür. Örneğin yumurtalı ıspanak yanında ekmek ve yoğurtla birlikte iyi bir akşam yemeği alternatifi olabilir.


Ya da bir biftek, yanına kepekli makarna ya da esmer ekmek ve bir bardak ayran birlikte yenebilir. İsteğe bağlı olarak bu yemek salata ile de desteklenebilir. Mümkün olduğu kadar çeşitliliğe dayalı bir bileşim oluşturmak faydalı olacaktır.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı