Farklılaşmamış somatoform bozukluk, en az 6 ay süren, somatizasyon bozukluğu teşhisi için eşiğin altında kalan, açıklanamayan fiziksel belirtilerin bir rezidüel kategorisidir. Oldukça sık görülür. Veriler, somatizasyon bozukluğu için gerekli olduğu gibi, açıklanamayan belirtilerin görülme sayısına dayanan net bir sınırı destekleyemediği için, daha az kısıtlayıcı somatizasyon belirtileriyle ilgili sayısız varsayım vardır. Ayrıca, açıklanamayan belirtilere dayanan hiçbir sendromun tatmin edici bir kanıt temeli yoktur ve hiçbiri tedavi planlamak için elverişli değildir.

Somatoform bozukluklar, fiziksel bir bozukluk gibi görünen ama muayeneye göre bir tıbbi bozukluk, maddeye bağlı ya da başka bir zihinsel bozukluk olarak kabul edilemeyen durumlardır.

Ancak, farklılaşmamış somatoform bozukluk olarak adlandırılan ve hastanın eşzamanlı olarak konversiyon, hipokondriakal ve somatoform ağrı belirtilerini yaşadığı bir somatoform bozukluk vardır. Bu bozukluğu teşhis etmek için, bozukluğun mesleki ya da sosyal başarı açısından yıkıcı olduğunu varsayıyor ya da görüyoruz. Her bir bozuklukta, hatta farklılaşmamış türde bile, ya herhangi bir fiziksel bulgu olmadığını ya da fiziksel bulguların hastanın bildireceği bir sıkıntı ya da belirti yaratmak için yeterli olmadığını düşünüyoruz.

Somatoform Bozukluk İçin Tanısal Kriterler                                                                    

 1. Bir ya da daha fazla fiziksel şikayet (örneğin yorgunluk, iştah kaybı, sindirim şikayetleri ya da üriner şikayetler).
 2. Ya (1) ya da (2):
 • Uygun bir araştırmadan sonra, belirtiler genel bir tıbbi durumla ya da bir maddenin doğrudan etkileri (örn. uyuşturucu bağımlılığı, bir ilaç kullanımı) ile tam olarak açıklanamaz.
 • İlgili genel bir durum olduğunda, fiziksel şikayetler ya da sonucunda oluşan sosyal ya da mesleki bozulma geçmişten, fiziksel muayeneden ya da laboratuvar bulgularından beklenebileceğinden daha fazladır.
 1. Bu belirtiler klinik olarak önemli derecede sıkıntı ya da sosyal, mesleki veya diğer önemli faaliyet alanlarında yetersizliğe neden olur.
 2. Bozukluğun süresi en az 6 aydır.
 3. Bu bozulma başka bir zihinsel bozukluğa uymaz.
 4. Belirtiler kasıtlı olarak üretilmemiştir ya da uydurulmamıştır.

Farklılaşmamış Somatoform Bozukluk Sonuç

Yanlış bir farklılaşmamış somatoform bozukluk teşhisini kontrol ederken ya da bir farklılaşmamış somatoform bozukluk teşhisini onaylarken, hangi diğer tıbbi durumların yanlış teşhis olabileceğini ya da teşhisle ilgili diğer alternatif durumları göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Bu alternatif farklılaşmamış somatoform bozukluk teşhisleri zaten doktorunuz tarafından düşünülmüş olabilir ya da olası alternatif farklılaşmamış somatoform bozukluk teşhisleri veya yanlış teşhis adayları olarak düşünülmeleri gerekebilir.

Farklılaşmamış Somatoform Bozuklukla İlgili Gerçekler ve İpuçları

 • Farklılaşmamış somatoform bozuklukta kişi tıbbi durumlarla ilişkili olmayan birçok fiziksel sorun yaşar.
 • Bu bozukluk genellikle yetişkinlerde görülür ve altı ay kadar sürer.
 • İştah kaybı ve karın ağrısı farklılaşmamış somatoform bozukluğun belirtileridir.
 • Bilişsel davranışçı terapi ve bazı ilaçlar farklılaşmamış somatoform bozukluk tedavisi için en iyi yöntemlerdir.
 • Farklılaşmamış somatoform bozukluk teşhisi aile geçmişi ve belirtilere dayanır.
 • Tedavi için terapist yardımı alın.
İLGİLİ MAKALE

BTA Somatoform Bozukluk

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

iy gunler doktor bey benim abimde boyun fıtıgı var doktora gittiginde su tanılar konulmus bunlar hakkında bıraz bılgı alabilirmiyim G50.8 TRİGEMİNAL S... devamı