Tuz Alışkanlığından Kurtulun

Şişkin mi hissediyorsunuz? Bundan kısmen tuz sorumlu olabilir. Çok fazla tuz tüketmek su tutulumuna yol açabilir. Ayrıca yüksek tansiyona da sebep olabilir. Taze (konserve ya da işlenmiş değil) gıdalar tercih ederek ve yemeğinize biraz çeşni katmak için köri tozu, sarımsak veya biberiye gibi baharatları deneyerek tuzu kesin. Ayrıca mutfak ufkunuz genişleyecek ve daha enerjik hissedeceksiniz.

Stresli misiniz? Merdiven Çıkın

Sinirli ya da stresli olduğunuzda, baş etmek için bir şekerleme kapmak, sigara içmek ya da hemen bir fincan kahve içmek kolaydır. Peki, ideal panzehiri ne? Egzersiz. Bir dahaki sefere stresli ya da sinirli olduğunuzda bir (ya da iki) kat merdiven tırmanın ya da kısa bir gezintiye çıkın. Çalışmalar 10 dakikalık egzersizin ruhsal iyileşme sağlayabileceğini göstermiştir.

Yağlı Çörekleri Azaltın

Stresle yiyerek mi başa çıkıyorsunuz? Gergin zamanlarda, teselli yiyeceklerinizi meyve ve sebzelerden seçebilirsiniz. Rafine karbonhidratlar ya da şekerli yiyeceklere hücum etmek sizi bitkin düşürebilir.  Ayrıca ilave kaloriler de kolayca fazla kilolara dönüşebilir – bu da sağlık problemleri riskinizi artırır. Bu nedenle bir dahaki sefer tedirgin hissettiğinizde tatlı gıdalar tüketmeyin. Bunun yerine bir elma yemeyi ya da sadece 10 defa derin nefes almayı deneyin.

Güzellik Uykunuzu Alın

Gözaltı torbalarından uyuyarak kurtulun. Uzmanlar yeniden güç kazanmak ve stresi azaltmak için geceleri 7 ila 8 saat uyumanızı önerir. Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Öğleden sonra kahve içmeyin. Uyku zamanından önce en az iki saat süreyle egzersiz yapmaktan kaçının. Yatak odanızı sadece uyku bölgesi haline getirin – televizyon, bilgisayar ve diğer dikkat dağıtıcılar olmasın. Eğer bu ipuçları işe yaramazsa doktorunuzla konuşun.

Tekdüzelikten Kurtulun

İster rutininizi değiştirerek ister yeni bir şeyler deneyerek – saç şeklinizi değiştirmek gibi – görünüşünüzü ve ruh halinizi iyileştirebilirsiniz. İşe başka bir yol kullanarak gitmek, köpeğinizle başka bir caddede yürümek veya kahvaltıda yeni bir şeyler yemek hayatınızı taze tutabilir. Başarıyı garantilemek için birden sonuçlanması kolay bir değişime odaklanın.

Çevrede Yürüyüşe Çıkın

Bir jimnastik salonunda saatler geçirmeniz gerekmez. Küçük bir hareket bile vücudunuzla bağlantıya geçmenizi ve enerjinizi yeniden kazanmanızı sağlar.  Çevrede basit bir yürüyüş kafanızı rahatlatabilir, ayrıca meditasyon içeren egzersizler - yoga ve tai chi gibi – hem zihninizi hem de vücudunuzu canlandırır.

Daha Fazla Lif Tüketin

Lif daha hızlı doymanızı sağlar böylece daha az yer ve kilo verirsiniz. Yeterince lif tüketmek sindiriminizi düzenler ve kalbiniz için de iyidir. Sağlık faydalarına ilave olarak yeterince lif tüketmek daha az şeyin sizi strese sokmasıyla sonuçlanır. İyi haber ise liflerin; yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek ve kahvaltılık gevrekten; elma, turunçgiller ve çilek gibi meyvelere ve neredeyse her sebzeye kadar pek çok lezzetli biçiminin olmasıdır.

Bugüne Odaklanın

Ufukta belli belirsiz görünenin ne olduğu üzerine endişelenmek yerine şu an nerede olduğunuzun ve ne olduğunun farkında olmak – bazıları bunu farkındalık olarak adlandırır –rahatlamanıza yardımcı olabilir. Geçmiş ve gelecekle ilgili düşünceleri bırakın ve şu ana odaklanın. Teninize dokunan hava nasıl hissettiriyor? Ayaklarınızın altındaki kaldırım nasıl hissettiriyor? Eğer zihniniz konudan konuya dağılırsa, onu sadece yeniden şu ana odaklayın.

Doktoru Arayın

Bunu hepimiz yaparız – berbat bir baş ağrısını, inatçı omuz ağrısını ya da hırıltılı öksürüğe aldırmamaya çalışırız. Ancak süren sağlık problemleri zindeliği temelinden sarsabilir. Belirtilerinizi bir uzmana görünerek çözün. Bir süredir bir doktora görünmediyseniz, şimdi bir randevu alın. Eğer sırada ruh sağlığı bakımı olduğunu düşünüyorsanız, bunu da doktorunuzla görüşmekten korkmayın.

Zihninizi Besleyin

Bazen zihninizde çok şey olmasının çözümü beyninizi tamamen farklı bir yöne çekmek için bir şeyler yapmaktır. Müzik çalarınızdan bir ders dinleyerek, çapraz bulmaca çözerek veya bir kitap kulübüne katılarak ve son çıkan kitapları takip ederek zihinsel sınırlarınızı esnetin. Sizi zihinsel ya da fiziksel bakımdan aktif tutacak olan, bahçe işleri ya da yürüyüş gibi, yeni bir hobi edinin.

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

baş ağrısı baş dönmesi mide bulantısı aşırı sinir stres... devamı