Kirpikler bakışları ve genel olarak ifadenizi daha belirgin hale getirmenin en etkili araçlarından biridir. Eğer kısa, güçsüz ve genel olarak kırılmaya veya dökülmeye yatkın olduklarını düşünüyorsanız bir kirpik serumu uygulayarak daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Nasıl ki saçlarımıza düzenli olarak maske yaparak daha sağlıklı uzamalarını mümkün kılıyorsak kirpiklerimiz için de aynı şeyi yapabiliriz.

Kozmetik mağazalarında satılan kirpik serumlarını farklı sebeplerle tercih etmiyor olabilirsiniz. Belki pahalıdır belki yüzünüze sürmek istemediğiniz kimyasalları içeriyordur. Bu durumda ev yapımı kirpik serumu tarifi işinize yarayacaktır.

Öncelikle bir çay kaşığı Hint yağını küçük bir kaba koyun. Kastor yağı olarak da bilinen Hint yağı kendi başına da saçların sağlıklı büyümesi için kullanılmaktadır. Yağın mantar ve bakterilere karşı etkisi saç büyümesini yavaşlatan tıkanıklıkları ve birikmeleri açar. Ayrıca içeriğindeki E vitamini, proteinler ve Omega yağ asitleri saçı nemlendirir ve güçlendirir.

Ev yapımı kirpik serumu için ikinci adım olarak aynı kaba 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyin. Bu yağ genellikle oda sıcaklığında katı haldedir dolayısıyla mikrodalgada birkaç saniye ısıtarak sıvı hale gelmesini ve iyi karışmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça etkili bir nemlendirici olan bu yağ ayrıca saçlardaki protein kaybını azaltarak kirpiklerin tamir edilmesini ve beslenmesini sağlar. 

Üçüncü adım olarak kaba jojoba, tatlı badem gibi yağlar veya bir E vitamini kapsülü ekleyebilirsiniz. Hint yağı ve Hindistan cevizi yağı ile serumun bazını oluşturduk. Bu farklı yağlar ise serumun etkisini ve besleyiciliğini artırır. Bu malzemeleri ekledikten sonra karışımı bir kürdanla karıştırın. İyice karıştığından emin olun.

Hazır olan ev yapımı kirpik serumunu bir pamuklu çubuk ya da kirpik fırçası yardımıyla kirpiklerinize sürebilirsiniz. Fırçaya çok fazla serum gelmediğinden emin olun çünkü bu durumda gözünüze damlayabilir. Özellikle köklerine sürmeye özen gösterirseniz cildiniz yağları daha iyi emecektir. Kirpiklerin serumla tamamen kaplandığından emin olun. Bu malzemeler gözünüze az miktarda gelirse zarar vermezler ancak görüşünüz geçici olarak bulanıklaşabilir.

Serumu yatmadan önce sürün ve gece boyunca emilmesi için vakit tanıtın. Kirpiklerinizde sonuçları birkaç hafta içinde görebilirsiniz. Kirpikleriniz kalınlaşacak, güçlenecek ve daha sağlıklı bir şekilde uzayacaklardır.

Op. Dr. Buket AYOĞLU

Merhaba, Son zamanlarda kirpik diklerimde kepenklenme çok var ve zaman zaman kaşıntı oluyor.Bununla ilgili ne yapabilirim?... devamı