Blefarit olarak da adlandırılan kirpik dibi iltihabı ikiye ayrılır. Ön blefarit denilen kirpik diplerinde kepeklenme ve yağlanma oluşur veya kirpik diplerinde oluşan stafilokok adındaki bakteriye karşı vücut sarı birikintiler meydana getirerek reaksiyon verir. Arka blefarit’te ise kirpik diplerinde cilt kırmızı ve şişkindir, akıntı kıvamlıdır ve gözyaşı köpüklü bir görünümdedir. Kirpik dibi hastalığının belirtileri ilk olarak kızarıklık, kaşıntı, pullanma, göz kapaklarında kalınlaşma veya şişlik, göz kuruluğu, yanma ve batma gibi şikâyetlerle ortaya çıkar. Kirpik dibi iltihabı tedavi edilmediği takdirde kirpiklerde dökülme, içe dönme, beyazlama, şalazyon, konjonktivit ve korneada alerjik reaksiyonlar meydana gelir. Peki, kirpik dibi iltihabı oluştuğu takdirde nasıl tedavi edileceğini biliyor musunuz?

Kirpik Dibi İltihabı Tedavisi
Kirpik dibi iltihabında ön blefarit ve arka blefarit için bebek şampuanı ve sıcak su ile durulamak veya göz kapağı temizliğinde kullanılan temizleme solüsyonları ile düzenli olarak temizlemek gerekir. Bu temizleme rutinine ek olarak antibiyotikli damlalar ve suni gözyaşı damlaları da önerilmektedir. 

Op. Dr. Sinan GÖKER

Benim ilk baslarda gozumde kirpik dibi iltihaplanmasi vardi kremler ve damlalar kullandim sonra goz kaoagimin altinda goz ucugu cikti yanma batma isig... devamı