Nedir

Yüz ve vücudunuzu düzeltmek veya değiştirmek için birçok estetik cerrahi seçeneği vardır. Cerrahınızla konuştuğunuz zaman, ne istediğiniz konusunda açık olun ve cerrahınızın önerilerine kulak verin. Cerrahınız benzer bir sonuca ulaşmak için farklı bir operasyon önerebilir.

Genellikle daha az invazif olan veya daha istisnai olan işlemler, cerrahinin yapabileceğinin aynısını başarabilir. Bazı durumlarda, doktorunuz sorununuzu tedavi etmek için birtakım ciltbakım ürünleri veya cerrahi olmayan estetik işlemleri önerebilir. Aşağıda mevcut yeni seçeneklerden bazılarının özetleri sunulmuştur.

Kişiye Özel Estetik Cerrahi

Yüz bölgesinde hafif bir yaşlanma görülen kişiler için, boyun germe, alın germe, orta yüz germe, göz kapağı cerrahisi veya çene cerrahisi gibi işlemler yaşlanma etkilerini en aza indirerek daha taze ve genç bir görünüm sunabilir.

Vücudun görünümünü iyileştirmek için uygulanan estetik cerrahiler, liposuction, meme büyütme veya küçültme ve abdominoplastiyi (karın germe olarak da bilinir) kapsar.

Minimal İnvazif Estetik Cerrahi

Kozmetik cerrahi gibi birçok cerrahi işlem için seçilecek yöntem geleneksel açık cerrahiden daha az invazif tekniklerin kullanımına doğru kaymıştır. Minimal invazif cerrahi, görüntüleme yardımıyla ve özel tasarlanmış cerrahi aletler ile yapılan bir ameliyattır. Bu sayede cerrah, büyük bir kesiye gerek kalmadan çok küçük deliklerden büyük cerrahi işlemleri gerçekleştirebilir.

Bu minimal invazif alternatifler, genellikle daha az ağrıya neden olan, daha az yara izi bırakan ve hastanın daha hızlı iyileşmesini sağlayan ve sağlık bakım maliyetleri daha aza indiren alternatiflerdir. Kalp ameliyatından vazektomiye, birçok ameliyat artık minimal invazif yöntemle yapılır. Hatta küçük kesiler yardımıyla yapılan ameliyat ve tedaviler artık cerrahi tıp alanında bir standart haline gelir.

Estetik cerrahide, minimal invazif ameliyatlar eskiden daha kapsamlı olarak yapılan ve daha uzun bir iyileşme süreci gerektiren ameliyatları yapmak için günümüzde lazer gibi yeni teknolojileri kullanır. Bugünün plastik cerrahları, yüz germe ve göz kapağı germe gibi ameliyatları daha kolaylaştıran ve maliyet olarak daha uygun hale getiren geniş bir araç ve teknik donanımına sahiptir.

Estetik ameliyatların birçoğu, lokal veya genel anestezi uygulanarak tam donanımlı ameliyathanelerde ayaktan tedavi şeklinde gerçekleştirilir.
İyileşme süreci ameliyata bağlı olarak değişebilir; ama genellikle yüz estetik cerrahisinde iyileşme süreci bir iki hafta arasındadır. Hatta birçok hasta, cerrahi işlem sonrasındaki iki hafta içinde normal faaliyetlerine devam eder.

Cilt Bakım Ürünleri ve Cerrahi Olmayan Yöntemlerin Kullanılması

Hafif çizgi ve kırışıklıklar, güneş hasarı ya da yüz ve vücudunuzdaki istenmeyen kıllarla başınız belada mı? Eğer öyleyse, birçoğu öğle saatlerinde uygulanabilecek olan bir dizi cilt bakım ürünü ve cerrahi olmayan kozmetik işlemler bu ihtiyacınıza karşılık verebilir.
  • Yaşlanma hasarını düzeltin. Hekim tarafından önerilen çeşitli cilt bakım ürünleri vardır. Bu ürünler, üst düzey cilt gençleştirme olanakları sunarken, yaşlanan cilt, güneş hasarlı cilt, düzensiz pigmentasyon ve sivilce gibi rahatsızların giderilmesi için de etkilidir. Bazı ürünler güneş hasarının etkisini ortadan kaldırır ve C vitamini gibi maddelerin cilde oksijen radikallerinin olumsuz etkilerini en aza indirir. Bu tür cilt bakım ürünlerinin yaşlanan cilt üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
  • Yorgun cildi gençleştirin. Kimyasal soyma ve mikrodermabrazyon yorgun, donuk görünümlü ya da hasarlı olan derinin yenilenmesi için teknoloji harikası çözümler sunar. Hastalar bu sayede daha düzgün, daha yumuşak ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olurlar. Lazerle yenileme işlemi, cildi gençleştirme, yaşlanma belirtilerini azaltmak için kullanılabilecek diğer bir tekniktir.
  • Hafif çizgileri düzeltin. Hafif yüz çizgileri, genellikle öğle saatinde uygulanabilir güvenli bir işlem olan kolajen enjeksiyonlarıyla düzeltilebilir. Kolajen değiştirme tedavisi, cildinizin kendi kolajenlerine takviye edilerek yapılır ve sonuçları anında gözlemlenebilir ve uzun ömürlüdür. Diğer enjekte edilebilir türler de mevcuttur.
  • İstenmeyen tüylerden kurtulun. Tıraş, cımbız, ağda ve diğer işlemlerden yorulduysanız, istenmeyen tüylerin azaltılması için kalıcı bir alternatif olarak lazer epilasyonu düşünebilirsiniz. Lazer tedavileri, kılları elektrolizden daha hızlı, daha az acılı ve daha güvenilir şekilde yok eder. 

İlk Estetik Cerrahi Konsültasyonu

İlk estetik cerrahi konsültasyonunuzda, doktorunuz hastanın ilgili bölgesi üzerinde ayrıntılı bir araştırma, fizik muayenesi ve detaylı bir analiz yapacaktır. Fotoğraf ve bilgisayar görüntüleme tekniği sayesinde sonuçlar hasta üzerinde planlanan değişiklikleri net bir şekilde gösteren resim olarak hastayla paylaşılacaktır.

Herhangi bir estetik cerrahi ameliyatına girmeden önce, doktorunuzla riskler ve komplikasyonlar hakkında tam olarak görüştüğünüzden emin olun.

Op. Dr. Mircan MİROĞLU

Burnumda kırık var estetik dediler estetik fiyatları nedir randevu alabilirmiyiz... devamı