Nedeni

Elleriniz kaşınıyorsa, kızarmışsa ve soyulmaya başlıyorsa yaptığınız ilk iş muhtemelen bir dermatologa görünmektir. Sinyal veren fiziksel gelişmeler durumunda profesyonel bir yardım aramak her zaman en akıllıca yapılan iş olsa da, ellerinizin soyulmasına genel koşullar da neden olabilir. Bazı durumlarda tedavinizi evinizde kendi başınıza yapabilirsiniz.

Güneş Yanığı

Son zamanlarda güneşin altında zaman geçirdiyseniz, iyi ve eski moda bir güneş yanığınız olabilir. Genellikle çoğu insan, omuzlar, boynun arka tarafı gibi hassas bölgelere güneş losyonu uygularken, ellerinin dış kısmını unutarak güneşin zararlarına karşı hassas hale getirmektedir. Eğer cildiniz çok fazla zarar görürse, cildinizin dış tabakasındaki hücreler ölür. Bu da soyulmayla sonuçlanır. Soyulma, yalnızca güneşe maruz kalma sonucunda gerçekleşmez. Aynı zamanda Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi’ne göre güneşlenme de soyulmaya neden olabilir. Dışarı çıkacağınız zaman 15 veya daha yüksek koruma faktörlü losyon kullanın ve mümkün olduğunca dik açıyla gelen güneşten kaçının.

Enfeksiyon

Bir strep veya staph enfeksiyonu, parmaklarınızın derisinin veya avuç içlerinizdeki derinin soyulmasına neden olabilir. Soyulma, genellikle siz hastalığınızdan kurtulmaya başlamadan önce gerçekleşmez. Eğer hala bir strep veya staph enfeksiyonunuzun olduğuna inanıyorsanız acilen tıbbi müdahaleye başvurun; çünkü bu gibi bakterilerin neden olduğu tıbbi durumlar hayati risk taşıyabilir. Bunun gibi tıbbi bir durum olan Toksik Şok Sendromu, genellikle tamponların kullanımıyla ilişkilidir; ancak yeni doğum yapmış olan kadınlarda da gelişebilir.

İlaç Reaksiyonları

Eğer doktorunuz size yeni bir reçete verdiyse, soyulma ve tahrişlerinizden bu yeni reçete de sorumlu olabilir. Cildinizin ilaca karşı tepkisi, deriye ait ilaç tepkimesi olarak da bilinen soyulma alerjik reaksiyon olabilir. Semptomlar hemen görülmez ve siz ilacı almaya başladıktan iki hafta kadar sonra ortaya çıkabilir. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre sulfa ilacı ve tetrasiklin gibi bazı antibiyotik gruplarının deride reaksiyona neden olduğu bilinmektedir. Yatıştırıcılar, idrar söktürücüler ve hatta aspirin bile bu konuda sorumlu olabilir.

Kuru Cilt

Kuru cilt normal cilde göre tahrişe ve soyulmaya karşı daha meyillidir. Problem genellikle soğuk aylarda daha yaygındır ve nemlendirici yardımıyla genellikle çözülebilir. Temizlik yaparken, kimyasallarla çalışırken lateks eldiven kullanarak, güçlü etkileri olan bir sabundansa hafif bir el sabunu kullanarak kuruluğu ve cilt tahrişini önleyebilirsiniz.

Eğer süregelen bir kemoterapi tedaviniz varsa genellikle cildin kurumasına yol açar; çünkü kemoterapi, cilt hücrelerinin kendilerini tamamen yenilemelerine engel olur. Ayrıca su kaybı da kuru ve soyulan ellere sebep olur.

Op. Dr. Naci ÇELİK

iyi akşamlar naci bey, biz yazlığımıza gittiğimizde ,bu sefer umduğum gibi bir tatil geçirmedim ve bacaklarım kimi yerleri soyuldu kimi yerleri soyulm... devamı