Yüz Nemlendiricileri

Yüz nemlendiricileri yüz bakımı için en önemli bileşenlerden biridir ve yüz bakımında nemlendirici kullanmanın asıl amacı cildi yumuşatmak ve nemli tutmaktır.

Günlük cilt bakımınızın bir parçası olarak nemlendiricileri kullanarak cildinizin sağlığını ve esnekliğini yıllarca koruyabilirsiniz.

Nemlendiricileri yüzünüzü temizledikten ve tonik uyguladıktan sonra uygulayabilirsiniz. Bu nemlendiriciler cilt kuruluğunun kontrolünde etkilidir.

Yüz nemlendiricilerinin yaşlanmayı geciktirici  özellikleri olduğu için cildi yaşlanmaya karşı korur ve genç bir görünüm kazandırır.

Uygun olmayan yüz nemlendiriciler kullanmak ya da nemlendiricileri yanlış uygulamak, kırışıklıklar, ince çizgiler, ciltte kuruluk ve esneklik kaybına neden olabilir.

Dolayısıyla, doğru nemlendiriciyi kullanmak sizin için çok önemlidir. Yüzünüz için doğru nemlendirici seçimi cilt tipinize bağlıdır; kuru, yağlı, karma veya hassas, hangi cilt tipine sahip olduğunuzu belirleyin.

 

Doğru Nemlendirici

Doğru Cilt Tipi İçin Doğru Nemlendirici

Yağlı cilt: Cilt genellikle geniş gözeneklidir ve parlamaya daha meyillidir, sık sık siyah nokta, leke ve sivilceler (büyük ya da küçük) görülür.

Yağlı ciltlerin nemlendiriciye çok az ihtiyacı olur. Yağlı ciltlerin yalnızca soyulma, pullanma ya da akne ilaçları nedeniyle kuruması durumunda nemlendiriciye ihtiyacı olur. Bu gibi durumlarda, salisilik asit veya benzoil peroksit içeren bir yüz nemlendirici kullanın.

Kuru cilt: Cilt gergin ve kuru hissedilir, mat ve solgun görünür. Bu cilt tipi kolayca kaşıntı hissi vermeye ve pullanma, çatlak, ince çizgiler ve kırışıklıklar geliştirmeye meyillidir. Bu cilt tipi için, jeller, serumlar ve losyonlar yerine krem ??bazlı yüz nemlendiricileri kullanmak daha iyidir.

Dahası, avokado yağı, lanolin ve kakao yağı gibi ultra-nemlendirici maddeler içeren nemlendiriciler seçin. Cildinizin akne eğilimli olması durumunda yağ içermeyen yüz nemlendiricileri kullanın.

Karma cilt: Bu cilt genellikle hem kuru hem de yağlı bölgeler oluşturmaya meyilli tipik bir cilt tipidir. Yüzün T bölgesi akne ve yağlı bölgeler oluşumuna daha elverişlidir. Bu alan yüzün diğer bölgelere göre çok daha yağlı bir his verir.

Yanaklar kuru bölgeler oluşturmaya daha meyillidir, dolayısıyla çok daha kolayca kuruyabilir. Karma cilde sahip kişilerde pullanma veya çatlama olabilir. Bu cilt tipi için en iyi yüz nemlendiriciler, hafif cilt dengeleyici nemlendirici losyonlardır.

Hassas cilt: Bu cilt tipi genellikle ince ya da dayanıksız ve belirli ürünlere alerjik olma eğilimindedir. Cilt soğuk ve sıcağa karşı hassastır. Hassas ciltler  için doğru yüz nemlendiricileri, papatya, aloe vera ya da E vitamini gibi bileşenlerden oluşan, yağsız nemlendiricilerdir.

Cilt tipinize uygun yüz nemlendiriciyi belirlemek yüz bakımı için yeterlidir. Nemlendiriciyi yüzünüze nasıl uygulamanız gerektiği de bilmeniz gereken önemli bir faktördür.

 

Uygulama

Yüze Nemlendirici Uygulamak                                      

  • Yüzünüze nemlendirici uygulamadan önce, ellerinizi ve yüzünüzü yumuşak bir sabun ve ılık suyla iyice yıkayıp suyu bir havluyla aldıktan sonra tam olarak kurumasını bekleyin.
  • Daha sonra, bir avuç nemlendiriciyi elinize alın.
  • Göze yakın bölgelere, sağ parmağınızla hafifçe masaj yaparak nemlendiriciyi uygulayın. Masaj yaparken gözlerinize dikkat edin.
  • Parmak uçlarınızı kullanarak, nemlendiriciyi yüzünüzün diğer bölgelerine yukarıya doğru sıvazlayarak uygulayın. Yüzünüzün her tarafına uygulayın.

 

Uzm. Dr. Sertaç SEVER

Banyodan çıktıktan sonra yüzüme dermalogica active toner sıktım yüzüm çok yandı. Önerilen nemlendiricisini sürdüm olmadı yıkadım hala yanıyor. Ne olm... devamı