Ayak Mantarından Nasıl Korunulur?

Fungus trichophytonrubrum mantarının neden olduğu ayak mantarı, sıcakta ve nemde gelişir. Ayaklarınızı kaşındırır ve tahriş hissi verir. Aşağıda ayak mantarından korunmanıza yardım etmesi için birkaç ipucu bulabilirsiniz:  

1.    Adım

Banyodan, duştan veya yüzmeden sonra ayaklarınızı iyice kurulayın. Parmaklarınızın aralarını kesinlikle kurutun.

2.    Adım

Deriden ve diğer doğal malzemelerden yapılmış ayakkabılar giyin. Ayaklarınız nefes alamayacağından, günlük kullanımda su geçirmeyen veya lastik ayakkabılardan kaçının.  

3.    Adım

Çoraplarınızı sık sık değiştirin. Eğer ayaklarınız terliyorsa öğle yemeği arasında temiz çorap giyin. İşten sonra tekrar yenilerini giyin.          

4.    Adım

Mümkün olduğunca yüzde 100 pamuk, beyaz çorapları seçin. Renkli çoraplar, boyalarından ötürü ayaklarınızı daha fazla tahriş edebilir. Pamuk, sentetik malzemelerden daha fazla nem emer.

5.    Adım

Ortak bir duşu kullandığınızda duş terlikleri giyin.

6.    Adım

Ayakkabılarınızı, özellikle spor salonunda kullandığınız ayakkabıları dönüşümlü kullanın. İşe veya spora giderken her gün aynı ayakkabıları giymeyin. Koşu uzmanları, spor ayakkabıları üzerine renkli bir işaret koymayı önerirler. Bu işareti, hangi gün hangi ayakkabıları giydiğinizi hatırlatması için kullanın.  

7.    Adım

Ayakkabı alırken astarını göz önünde bulundurun. Bazıları, ayaktaki nemi azaltmaya yardımcı olması için tasarlanır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

selamlar günnur hanım bi konu hakkında danısıcaktım babamın ilk tırnaklardan basladı hastalıgı biz mantar olabilir sanıyorduk ama bi zaman sonra ayak ... devamı