Sistemli bir şekilde işleyen hücrelerdeki büyüme, bölünme ve yeni hücrelerin oluşması bazı faktörlerin etkisiyle bu düzeni koruyamaz. Ölmesi gereken hasarlı hücreler tümör adı verilen doku kitlelerini oluştururlar. İyi ve kötü huylu olarak ikiye ayrılan bu tümörler arasındaki fark iyi huylu tümörlerin teşhis edilip cerrahi müdahale ile alındığı takdirde tekrarlamaması veya çevre dokulara yayılmamasıdır. Ancak kötü huylu tümörler cilt kanserine neden olarak operasyonla alınsalar bile tekrarlama ihtimalleri vardır ve yayılarak hayatı tehdit edecek noktaya gelebilirler. Peki, cilt kanserinden korunmak için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Güneşe Dikkat 
Güneş kemikler için faydalı olan D vitamini üretimini destekler ancak hangi saatlerde ve ne kadar süre maruz kalındığı da önemlidir çünkü ultraviyole ışınları cilt kanserini tetikler. Bu nedenle güneş ışınlarının en zararlı olduğu 10.00-16.00 arasında güneş altın kalmamak önemlidir.

Güneş Kremi
En az 15 faktörlük güneş ışınlarına karşı cildi koruyan kremleri kullanmayı ihmal etmemek gerekmektedir. Koruyucu kremi güneşli ortama girmeden en az yarım saat önce cildinize sürerseniz daha etkili olacaktır.

Şapka ve Gözlük
Ultraviyole ışınlarından korunmak amaçlı ışığı yansıtacak açık renkli şapkalar ve filtreli gözlükler tercih etmek gerekmektedir.

Yapay Bronzlaştırıcılar
Yaz aylarında hafif bronz bir ten elde etmek için solaryum yapay bronzlaştırıcılardan uzak durmak gerekmektedir. Kısa sürede yüksek volümlü ısıya maruz kalan cildin nem dengesi bozulur ve zamanla çeşitli deformasyonlar meydana gelir. 

Doğru Beslenme
Öğünlerinize güneşin zararlı etkilerini elimine eden ve cilt kanseri riskini azaltan içeriğinde özellikle B, C ve E vitamini bulunan gıdaları tüketmeniz gerekmektedir. Günde en az iki bardak yeşil çay içmek, zeytinyağı tüketmek, kırmızı, yeşil ve turuncu meyve ve sebzeleri ağırlıklı olarak tercih etmek cilt kanserini önleme konusunda oldukça etkilidirler.

Dr. Burcu YAMANGÖKTÜRK SOLAK

derım soyuuyor gorunumu pıs gıbı cılt kanserı nın belırtılerı nelerdır... devamı