Çocuklarda Ayak Mantarı

Çocuğumun ayak mantarı var mı?

“Ayak mantarı” diye bilinen kaşıntılı cilt tahrişi bir tek atletlerde olmaz. Herkes, ıslak zeminli halka açık/okul spor salonları ve duş odaları gibi zeminleri elverişli bir ortamda mantara maruz kalırsa ayak mantarına yakalanabilir. Ayak mantarı, küçük çocuklarda nadiren görülür.

Ayak mantarı, ayağın derisi üzerinde çok yaygın görülen bir kaşıntıdır. Ayak mantarına neden olan mantar havuz kenarları, halka açık duşlar ve soyunma odaları gibi sıcak, nemli yüzeylerde büyür. Mantar, oluşumuna izin veren durumlarla temasa geçtiğinde enfeksiyona yol açabilir; örneğin çıplak nemli ayaklarda. Çoğu insanın, özellikle küçük erkek çocukların, hayatlarında bir kez ayak mantarına yakalanma olasılığı vardır.

Belirtileri

Belirtiler

Belirtiler kaşıntı, yanma, parmaklar arasında çatlak, kabarmış veya soyulan bölgeler, ayak tabanında kızarıklık ve pul pul dökülme, ayağın üst kısmına yayılan isilik ve derinin soyulmasıdır. Bazen açıktaki cilt, ağrıyı ve kızarıklığı yaymaya neden olan bakterilerden iltihaplanabilir. Ayak mantarına neden olan mantar, ayak tırnakları da dahil ayağın diğer kısımlarına yayılabilir. Kasık, kalçanın iç kısımları ve koltukaltları gibi vücudun başka taraflarına da bulaşabilir.

Tedavisi

Teşhis ve Tedavi

Doktorlar, ayak mantarını hastalığın bulaştığı ayağa bakarak genelde teşhis edebilirler. Reçetesiz satılan ve hastalıklı bölgeye sürülen mantar önleyici bir krem mantarı öldürecektir. Ayak mantarı, etkilenmiş bölge kazınarak ve mantar olup olmadığını görmek için bir mikroskop altında incelenerek de teşhis edilebilir. Ayak tabanını kapsayan enfeksiyonlar için ağızdan alınan ilaçlar verilebilir.

Ayakları açık havada yıkamak ve kuru tutmak mantarların büyümesini engeller. Mantar enfeksiyonunu önlemek için en iyisi hastalığın olmadığı bir ortamda bulunmaktır, ama bu her zaman mümkün değildir.

Ayaktaki tüm cilt sorunları, ayak mantarı değildir. Eğer çocuğunuzun (özellikle küçük çocuğunuzun) ayak mantarı olduğundan şüpheleniyorsanız, doğru bir teşhiste bulunması için bir doktora göstermeniz iyi bir fikir.

Ayak mantarı kapmanın ne kadar yaygın olduğu konusunda çocuğunuzla konuşun

Aileler, çocuklarıyla belirtileri tanıyabilmeleri, kaşıntılar daha can sıkıcı ve rahatsız edici olmadan tedavi ettirmeleri için bu enfeksiyonların ne kadar yaygın olduğu konusunda konuşmalıdırlar.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

selamlar günnur hanım bi konu hakkında danısıcaktım babamın ilk tırnaklardan basladı hastalıgı biz mantar olabilir sanıyorduk ama bi zaman sonra ayak ... devamı