Bel fıtığı patlaması belin omurları arasındaki diskin dışındaki sert tabaka yırtılınca oluşur. Bu olduğunda diskin içindeki yumuşak madde dışarı çıkar var omuriliğe veya sinir köklerine baskı yaparak ağrıya sebep olur. Ağrı bele ve bacaklara yayılabilir ve acının şiddetine bağlı olarak bağırsak ve mesane problemleri de görülebilir. Uyku iyileşmeyi teşvik eden önemli bir zaman olduğu için bel fıtığıyla uyuma yöntemlerine göz atmak faydalıdır. 

Bel fıtığı patlaması varsa yatağa gitmeden yarım saat önce sıcak ve soğuk kompresler kullanın. Acıyı ve enflamasyonu hafifletmek için manyetik ısıtıcı veya elektrikli ısıtıcılar kullanabilirsiniz. Şişkinliği almak içinse buz torbası gibi soğuk bir araçla kompres yapın. Kompresleri sırayla da yapabilirsiniz. 30 dakika boyunca 6 dakikada bir önce sıcak, sonra soğuk kompresleri kullanın. Uyurken dizleri normalden biraz daha yüksekte tutmak ağrıyı hafifletebilir. Bacaklarınızı iki şişkin yastığın üstüne koyun. Yastıklar diz kapaklarının arkasına gelsin. Dizleri yükseltmek bel ve omurgadaki baskıyı azaltır. 

Diğer bir pozisyonda ise yumuşak bir yastık alınır ve uylukların arasına yerleştirilir. Yavaşça uzanarak bir yana dönülür. Bir yanınızın üstünde uyuyun. Bu pozisyonda uyumak omurgayı hizalar ve beldeki baskıyı alır. 

Eğer bacaklarınızda ağrının yanında karıncalanma da hissediyorsanız vücudunuza iyileşmesi için daha çok zaman tanımanız gerekebilir. İyileşme sürecine yardımcı olmak için 1 veya 2 gün boyunca yatak istirahatı tavsiye edilir. Ayrıca bel fıtığı patlaması yaşayan kişiler zorlayıcı hiçbir hareket yapmamalıdır.

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

Mrb hocam Eşimde L4 L5 bel fıtığı olduğu söylendi sol bacagina müthiş bir ağrı artık dayanamıyor nasıl bir tedavi önerirsiniz... devamı