Bel fıtığı belde ve bacaklarda ciddi ağrıya sebep olabilir. Çoğu bel fıtığı vakasında hastalar istirahat ve fizik tedavi ile iyileşmektedir. İlaç tedavisinin yanında doktorlar zaman zaman papaya ağacından elde edilen kimopapain enzimini kullanarak disklerin küçülmesini sağlamaktadır. Bel fıtığına bitkisel çözüm amacıyla proteolitik enzimler oral yolla kullanılır.

Uzun dönemli kullanım için genellikle hem düzenleyici hem de dolaşımı geliştiren özelliklere sahip bitkiler tercih edilir. Bel fıtığına bitkisel çözümlerden biri fesçitarağı (xu duan) bitkisidir. Bu bitki geleneksek olarak bel ağrısı, tutukluk ve güçsüzlük için kullanılır. Ayrıca kan dolaşımını iyileştirir ve ağrıyı azaltır. Haricen veya dahilen kullanılabilir. Genellikle eucommia (du zhong) bitkisiyle beraber kullanımı önerilir. Bu bitki geleneksel olarak sırt ve bel ağrısı için etkilidir. Laboratuar çalışmaları eucommia bitkisinin enflamasyon karşıtı ve diüretik özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. 

Bel fıtığında bitkisel çözüm sunan diğer bitkiler arasında psoralea (bu gu zhi) ve cibotium (gou ji) bitkileri bulunur. Psoralea böbrekleri düzenleyerek bel ağrısını azaltır. Cibotium ise beldeki güçsüzlükler için geleneksel olarak kullanılır. Kan dolaşımını iyileştiren bitkiler de bel ağrısı için faydalıdır. Mür (mo yao) dünyanın her yerinde kullanılan ağrı kesici bitkilerdendir. 

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

Bel fıtığı başlangıcını geçirmek için ne yapmalıyım?... devamı