Bel fıtığında omurların arasındaki diskin içinden dışarı çıkan madde omuriliğe veya tek bir sinir köküne baskı yaparak bu bölgede veya vücudun diğer bölgelerinde ağrıya sebep olabilir. Durumdan daha çok erkekler ve 30 – 50 yaş arasındaki kişiler etkilenir. İyileşmesi 1 ila 2 ay alabilir.

Bel fıtığında bitkisel çözümler genellikle ağrıyı geçirmeye odaklanır. Analjezik veya ağrı kesici özellikli olan bitkiler arasında söğüt, çarkıfelek, kava kava ve şeytan pençesi yer alır. Sinir ağrısı bel fıtığında sık görülen bir belirtidir. Buna faydalı olan bitkiler arasında binbirdelik otu, gotu kola, biberiye, kurbağa otu yer alır. Ancak bel fıtığında bitkisel çözüm sunan bu bitkilerin etkililiği hakkında bilimsel çalışmalar çok fazla değildir. 

Çarkıfelek ağrı tedavisinde güçlü bir bitkidir. Bu ağrı, bel fıtığından kaynaklanan ağrı da olabilir. Spazm karşıtı etkiye sahiptir ve kaslarım spazmını azaltabilir. Kas spazmları ve batma hissi bel fıtığıyla beraber görülür. Çarkıfelek ayrıca sinir ağrısını tedavi etmeye yardımcı olabilir. 

Her halukarda kullanılan ilaçlarla etkileşmesini önlemek için bel fıtığında bitkisel çözümlere başvurmadan önce doktora danışmakta fayda vardır. 

Op. Dr. Candan HUNDEMİR

Bel fıtığı başlangıcını geçirmek için ne yapmalıyım?... devamı