Hafif yanıkları geçirmek için evde tedaviler aloe vera jelinden tereyağına kadar çok çeşitlidir. Bunların çoğu çağlardır süregelmiştir ve kötü fikirlerdir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri örneğin tereyağı ve çeşitli popüler merhemlerinin enfeksiyon riskini artırdığına dair uyarıyor. Ama en azından bir tedavi, bal, desteklendi.

Hafif yanıkları geçirmede çabuk ve kolay tedaviler çalışmalarında, bilim insanları balın tedaviyi destekleyebilecek bakteri ve iltihap önleyici özelliklerini keşfettiler. 2006 tarihli bir çalışma, önceki 10’dan fazla çalışmanın sonuçlarını inceleyip küçük olan, ciddi olmayan yanıkların gazlı bez ve bir parça balla tedavi edildiğinde, ortalama olarak antibiyotik krem ve başka pansumanlardan daha hızlı iyileştiğini keşfetti. Önceden yayımlanmış ayrı bir rapor da aynı sonuçlara ulaştı.

Doktorlar, küçük yanıkları iyileştirmek denenmiş ve gerçek yöntemin soğuk suya batırılmış ıslak bir bez koymak, ardından bölgeyi steril, yapışkan olmayan bir bandajla kapatmak olduğunu söylüyorlar. Ama bu rahatsızlığı doğal tedaviler kullanarak geçirmeyi tercih edenler için bal iyi bir seçenek olabilir.

Kaynak: New York Times

Op. Dr. Sinan GÖKER

Eşim SOCAR fabrikasında çalışıyordu HCl hidrolik asit gözüne geldi iki gözde kornea yanığı var şuan yanığın iyilesimi sağlanıyor sağ goz iyilesmekte s... devamı