Zatürre akciğerlerin genellikle enfeksiyon sonucunda iltihaplanmasıdır. Hafiften, hayatı tehdit eden bir dereceye kadar şiddeti değişebilir. Ateşe, öksürüğe, nefes almada zorluğa, titremeye, yorgunluğa ve ağrılara yol açabilir. Zatürre genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir ancak en iyi tedavi hastalık henüz gelişmeden önlemektir. Beslenme önerileri buna yardımcı olabilir veya belirtileri azaltabilir.

Özellikle yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde hastalığın gelişmesi daha olasıdır. Antioksidan içeriği yüksek bir diyet bunu önleyebilir. Sebze ve meyveler bol miktarda antioksidan içererek hastalığa karşı korurlar. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, grip, soğuk algınlığı ve zatürrenin önüne geçebilir. Birçok sebze meyvenin ayrıca enflamasyon karşıtı özelliği vardır. Bu da zatürreyle ilişkilendirilen şişmeye karşı savaşır. Su içeriklerinin yüksek olması hastalığın getirdiği susuzluğu telafi eder. Birçok faydası için çeşitli ve renkli taze sebze meyveler yemek önerilir.

Probiyotikler hastalıklarla savaşan ve genel sağlığı iyileştiren sağlıklı bakterilerdir. İsveç’te yapılan araştırmada görüldüğü üzere probiyotikler solunum problemleri olan kişilerde zararlı virüslerin çoğalmasını önleme yeteneğine sahiptir. Hafif ila orta şiddette zatürresi olan kişiler veya hastalıktan korunmak isteyenler yemeklerle aldıkları probiyotiklerden faydalanabilirler. Bu gıdalar arasında yoğurt, kefir, Alman usulü lahana turşusu ve ayran yer alır. Bazı özel gıdalar da probiyotik bakterilerle zenginleştirilmektedir.

Bal, reçetesiz satılan birçok öksürük şurubundan daha etkili bir şekilde öksürüğü ve boğaz ağrısını keser. Bal saf ve doğal bir devadır ve katkı maddeleri içermez. Ilık çay, su veya süte bal ekleyerek öksürük veya boğaz ağrısını iyileştirebilirsiniz. Bal doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların yerine geçmez ancak takviye olarak çok iyi gelebilir. 1 yaşın altındaki bebeklerin bal tüketmesinin uygun olmadığını da aklınızda bulundurun. 

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

mrb hocam ben 178 cm boyundayım 85 kiloyum ve ne kadar uğraşssam kilo veremiyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz hangi tür gıdaları tüketmeme... devamı