Araştırmacılar, kansere dönüşebilecek polipleri bulmada yüksek tanımlı (HD) kolonoskopinin standart kolonoskopiye göre çok daha hassas olduğunu söylüyorlar.

Bulgularının yalnızca büyük bir hasta grubunun (2,430) katılımı sağlandığı için değil, aynı zamanda bugüne kadar bu iki yöntemi, genel bir klinik uygulama ortamında kolonoskopiye ihtiyaç duyan hastalar ve uygulama yapan hekimlerle beraber karşılaştıran tek çalışmadan elde edildiği için önemli olduğunu belirtmektedirler.

Araştırmacılar, yüksek tanımlı kolonoskopinin daha fazla polip tespit edip etmediğini görmek üzere kapsamlı bir deney bulunmadığını ve bunun, hangi endoskopun kullanıldığının günlük klinik uygulamada bir fark yaratıp yaratmadığını bulmak üzere tasarlanan doğal bir deney olduğunu belirtiyorlar.

Sonuç olarak, yüksek tanımlı kolonoskopinin daha fazla prekanseröz polip tespit ettiği ortaya çıkmıştır.

Çalışma, altı kolonoskopi odasındaki standart kolonoskopi endoskoplarının yüksek tanımlı endoskoplar ile değiştirildiği, 2007 yılının Aralık ayında gerçekleştirilmiştir.

Endoskop, polipleri aramak ve almak üzere kalın bağırsağa ve rektuma sokulan aydınlatılmış bir hortumdur. Yüksek tanımlı bir endoskop görüntünün çözünürlüğünü artıran yüksek tanımlı bir video çipi ve HD monitörler kullanır.

Hastalar iki endoskoptan birine verilmek yerine müsait olan odaya yerleştirilerek o esnada çalışan gastroenterolog görevlendirilmiştir. Araştırmacılara göre, böylelikle hastalar standart veya yüksek tanımlı endoskop arasında doğal bir şekilde rasgele sıralanmıştır ve hekimler hastalarını seçememiştir. Hiçbir hekim yüksek tanımlı endoskobu bir diğerinden daha fazla kullanmamıştır ve böylelikle klinik bir deneyin sonuçlarını etkileyebilen değişkenlerin çoğu elenmiştir.

Araştırmacılar, adenom –kanserli hale gelmesi muhtemel polipler- tespit oranının yüksek tanımlı endoskoplarla taranan hastalarda %29 iken standart endoskopların kullanıldığı hastalarda %24 olduğunu ortaya koymuştur.

Bu yüzde 20 artış düşük görünmesine rağmen her yıl 14 milyon kolonoskopi gerçekleştirildiği düşünüldüğünde küçük farkların bile önemli gelişmeler anlamına geldiği ifade edilmektedir.

 

Prof. Dr. Erhun EYÜBOĞLU

merhaba doktor bey.. tuvaletimi yaparken makatımdan birsey cıkıyordu doktora gittim polip olduğunu iyi huylu oldugunu öğrendm doktor polibin alınmasın... devamı