Akciğer ya da kolon kanserine yakalanan ve iyileşme ihtimali olmayan hastaların çoğunun, bu aşamada sadece ''biraz zaman kazandırmak'' ve belirtileri azaltmak için uygulanan kemoterapinin kendilerini iyileştireceğine inandığı belirlendi.

Amerikalı bilim insanlarının araştırmasına, 4 ay önce kanserin vücuduna yayıldığı anlaşılan ve kemoterapi gören yaklaşık 1200 hasta katıldı.

Eğitim düzeyleri ne olursa olsun, akciğer kanserine yakalanan hastaların yüzde 69'u ile kolon ve rektum kanserine yakalananların yüzde 81'i kemoterapinin iyileştirdiğini hissettiklerini belirtti.

Bilim insanları ayrıca, doktorların da hastalara yeterince dürüst olmadığını vurguladı.

Akciğer ve kolon kanserlerinin ilerlemiş hallerinde kemoterapinin hastanın ömrünü birkaç hafta ya da ay uzatabildiğini, hastalık belirtilerinin azalmasını sağladığını ancak hastalığı ortadan kaldırmadığını belirten bilim insanları, bunun hastanın kemoterapi görmeyi bırakması anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Araştırmacılar, hastaların kemoterapinin ne olduğunu ve ne olmadığını anlamaları gerektiğine dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları ''New England Journal of Medicine'' dergisinde yayımlandı. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı