Belli bir tür tedaviden sonra kanser yayılmaya devam ederse, hala kanseri tedavi edebilecek veya en azından daha uzun yaşamanız ve kendinizi daha iyi hissetmenize yetecek ölçüde tümörleri geriletecek başka bir tedavi denemek mümkündür. Kanser zamanla bütün tedavilere direnç kazanma eğilimindedir. Kişi çeşitli tıbbi tedavi yöntemlerini denemiş ve kanser hala iyileşmemişse, yeni bir tedavinin olası kötü yanlarına karşı sınırlı olumlu yanlarını, doktor ziyaretlerine devam etmeyi ve tedavinin yan etkilerini de gözden geçirerek tartmak çok önemlidir.

Bu olaya herkesin bakış açısı farklıdır. Bazı insanlar mümkün olduğunca tedaviye devam etmek isterken, başkaları kalan sınırlı vakitlerini rahat geçirmeye odaklanmaktadır.

Bu, kanserle savaşınızın muhtemelen en zor dönemidir; tıbbi olarak akla uygun her şeyi denemişsiniz ve hiçbiri işe yaramıyor. Doktorunuz size yeni bir tedavi önerse bile bir noktada durup tedaviye devam etmenin sağlığınızı, hastalığın gelişimini veya hayatta kalmayı etkileyip etkilemediğini düşünmeniz gerekecektir.

Kanserle gücünüzün yettiğince savaşmak için tedaviye devam etmek isterseniz, daha fazla tedavinin herhangi bir faydası olup olmama ihtimalini yine de değerlendirmek zorundasınız. Birçok durumda doktorunuz düşündüğünüz tedaviye tepki oranı konusunda sizi bilgilendirebilir. Bazı insanlar, doktorları şansın % 1’den az olduğunu söylemesi halinde bile, kemoterapi veya radyasyon tedavisine devam etmek istemektedir. Böyle bir durumda bu planı seçme nedenleriniz üzerine düşünmeniz gerekir.

Neye karar verirseniz verin, gönlünüzün mümkün olduğunca ferah olması önemlidir. Ağrı gibi belirtileriniz için tedavi aldığınızdan emin olun. Bu tür tedaviye hafifletici tedavi denir.

Hafifletici veya yatıştırıcı tedavi belirtileri hafifletir, ancak hastalığı tedavi etmez. Tedavinin esas amacı hayat kalitenizi yükseltmektir. Bazen belirtileri kontrol altına almak için yapılan tedaviler kanseri iyileştiren tedavilere benzerler. Örneğin hemen hemen tüm kanser türlerinde görülen kemiklere yayılmaya bağlı kemik ağrısını dindirmek için radyasyon terapisi uygulanabilir. Ya da bir tümörün küçülmesi ve bağırsakları tıkamaması için kemoterapi uygulanabilir. Fakat bu, kanseri iyileştirmek için yapılan tedaviyle aynı şey değildir.

Tedavinizin belli bir noktasında huzur evi bakımından faydalanabilirsiniz. Çoğu zaman aynı bakım evde de yapılabilir. Kanseriniz bakım gerektiren belirtilere sahip olabilir ve bir bakım evi bunlara odaklanabilir. Unutmamalısınız ki bir bakımevinde bulunmak kanserinizin neden olduğu sorunlar veya başka hastalıklarla ilgili tedavi almayacağınız anlamına gelmez. Sadece, bakımınızın asıl amacının sizin mümkün olduğunca rahat bir hayat yaşamanız ve kendinizi iyi hissetmeniz üzerine odaklanmış olması demektir.

Unutmayın ki umudu korumak çok önemlidir. Tedavi umudunuz hala canlı olabilir, ancak ailenizle ve arkadaşlarınızla geçireceğiniz, mutluluk ve anlamla dolu zamanlar için de umut vardır. Kanser tedavisine bu şekilde bir mola vermek, dikkatinizi hayatınızdaki en önemli şeylere yöneltmeniz için size fırsat tanır. Bu mola hep yapmak istediğiniz şeyleri yapma, artık yapmak istemediğiniz şeyleri yapmama sürecidir.

Uzm. Dr. Gül TAN ÇETMELİ

Merhaba Hocam, erkek arkadaşımın penisinde su kabarcığı gibi yaralar vardı. Biz onunla beraber olduk ve oral seksde yaşadık. Boğazımda şişlik ve sivil... devamı