Dünya NET Örgütü'nün Nöroendokrin Tümör (NET) ile mücadeleyi artırmak için ilan ettiği 10 Kasım Dünya Nöroendokrin Kanserleri Farkındalık Günü'nde, bu kanser türüne bilinçlendirme faaliyetleri yapıldı.

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Şuayib Yalçın, 10 Kasım Dünya Nöroendokrin Kanserleri Farkındalık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, NET'lerin çok değişik şekillerde ortaya çıkan sinsi bir hastalık grubu olduğunu ifade etti.

Fonksiyonel grupta belirtilere yol açan bazı hormonların salgılandığını dile getiren Yalçın, buna bağlı olarak özellikle ishal atakları, ateş basmaları, yüzde kızarıklık, tansiyon yükselmeleri, şeker yükselmesi veya düşmesi, inatçı mide ülserleri gibi durumların NET'leri işaret edebileceğini bildirdi.
Nöroendokrin tümörlerin genellikle çok uzun dönemde ortaya çıkan, yavaş seyirli tümörler olduğunu ifade eden Yalçın, bazı durumlarda klinik olarak tespit edilebilir hale gelmesinin birkaç yıl alabildiğini söyledi.

Yalçın, hastalığın teşhisinde önemli noktanın, hastanın ya da hekimin, ortaya çıkan belirtilerin NET kanseri olabileceği yönünde kuşku duyması olduğunu vurguladı.

Dyt. Gizem Şeber

kilo veremiyorum . öncelikle sindirimim çok yavaş. bu konudaki önerileriniz nelerdir... devamı