Sıcak basması muhtemelen yaklaşmakta olan menopoza ilişkin en sıkıntı verici belirti ve menopoza geçişte kadınların çoğunluğunca yaşanıyor. Menopoz –menstrüasyonun sona ermesi- adet görmeden ardışık 12 ay geçirmek olarak tanımlanıyor ve ortalama 51 yaşında gerçekleşiyor.
 
Araştırmacılar düzenli olarak adet görmeye devam eden yaşları 37 ile 47 arasında 400 Beyaz ve Afrikalı Amerikalı kadın üzerinde bir çalışma yaptılar. Kadınlar çalışmanın başlangıcında ve altı yıllık bir süreyi takiben anksiyete seviyelerini ölçen testlerden geçtiler. Altı yıl sonra kadınların çoğu sıcak basması ve düzensiz adet dönemleri yaşıyordu; yaklaşan menopozun iki işareti. Kadınların anksiyete durumları doğrudan sıcak basmalarının şiddeti ve sıklığı ile ilişkilendirildi, kan östrojen seviyeleri, sigara kullanımı ve menopoz aşaması dikkate alındığında bile. Anksiyete seviyeleri en yüksek olan kadınlar daha az olan kadınlardan neredeyse beş kat fazla sıcak basması bildirdiler ve orta derecede anksiyetesi olan kadınlar normal anksiyete seviyesi olanlardan üç kat daha fazla sıklıkta sıcak basması yaşadı.

Video: Panik Atak Bozukluklar Ve Acil Servis
 
Bu sonuçlar özellikle ilgi çekici, çünkü kadınların yaşam tarzlarında stres yönetimi veya gevşeme teknikleri gibi değişiklikler uygulayarak menopozun nahoş belirtilerini bir dereceye kadar kontrol edebileceklerini ima ediyor. Diğer çalışmalar obezite ve sigara kullanımın menopozda sıcak basmalarını kötüleştirebildiğini gösterdi.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

hocam 9 ay önce anksiyete teşhisi konuldu.ilaç kullanmadım.vucudumun titrediğini hissediyordum zamanla telkinlerle anksiyetem azaldı ama bacaklarımda ... devamı