Yiyecekler Enerjinizi Ve Ruh Halinizi Düzetebilir Mi?

Enteresan bir olasılık bu. Her ne kadar "günde bir elma ye ki ruh doktoru eve gelmesin" demek için çok erkense de, araştırmacılar yediklerimizle hissetme biçimimiz arasındaki bağlantıyı incelemektedir. Beslenmenizi değiştirmenizin metabolizmanızı ve beyin kimyasını değiştirdiğini ve nihayet enerji seviyenizi ve ruh halinizi etkilediğini gösteren kanıtlar mevcuttur.

Başlamak

Yiyecekler enerjinizi üç şekilde artırabilir: yeterli kalori sağlayarak, kafein gibi uyaranlar vererek, metabolizmanızı daha etkili bir şekilde enerji yakmaya iterek. Ruh hali için en iyi olan gıdalar kan şekerini kararlı hale getirip serotonin gibi kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan beyin kimyasallarını harekete geçiren yiyeceklerdir. Hangi gıdaların ve içeceklerin bu görevleri yerine getirdiğini öğrenmek için tıklamaya devam edin.

Akıllı Karbonhidratlar

Karbonhidratlar şişmanlamak istemeyen bir insanın düşmanı olabilir, ancak bunlar enerji seviyesini ve ruh halini yükseltmede hayati bir önem taşır. Bunlar vücudun enerji için tercih ettiği kaynaktır ve ayrıca serotonin seviyelerini yükseltirler. Anahtar stresten kaçınmaktır, çünkü stres kan şekerinizin tavan yapmasına neden olarak yorgunluk ve mızmızlığa neden olur. Tam buğday ekmekleri, kahverengi pirinç ve tahıl gibi tam tahıllara yönelin. Vücut tam tahılları daha yavaş öğütür, kan şekeri ve enerji seviyesini daha kararlı tutar.

Kaju, Badem ve Fındık

Bu kuruyemişler protein bakımından zengin olmakla kalmazlar, ayrıca şekeri enerjiye dönüştürmekte hayati bir öneme sahip olan magnezyumu içerirler. Araştırmalar magnezyum eksikliğinin enerjinizi kurutabileceğini göstermektedir. Magnezyum ayrıca tam tahıllarda, özellikle kepekli tahıllarda ve pisi balığı gibi bazı balıklarda bulunur.

Brezilya Kestanesi

Doğal bir ruh hali yükselticisi olan selenyumdan sağlıklı bir doz alabilmek için çerez karışımınıza Brezilya cevizi ekleyin. Araştırmalar selenyum seviyeleri ile kendini çökkün hissetme arasında bir bağlantı bulmuştur. Bu mineral etlerde, deniz ürünlerinde, fasulyede ve tam tahıllarda az miktarda bulunur.

Yağsız Etler

Yağsız sığır eti, tavuk ve hindi eti sağlıklı protein ve amino asit tirozin kaynağıdır. Tirozin kendinizi daha uyanık ve odaklı hissetmenize yardımcı olabilecek beyin kimyasalları olan domapin ve norpinefrin seviyelerini yükseltir. Ette ayrıca B12 vitamini bulunur ki uykusuzluk ve depresyonla mücadelede çok etkilidir.

Somon

Somon gibi yağlı balıklar omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Araştırmalar bu maddelerin insanı depresyona karşı koruduğunu göstermektedir. Bu bağlantı tam olarak kesin olmasa da omega-3 yağ asitlerinin kalp sağlığı da dahil olmak üzere birçok başka faydası bulunmaktadır. Balık dışında diğer omega - 3 kaynakları kuru yemişler, koyu yeşil yapraklı sebzelerdir.

Yapraklı Yeşil Sebzeler

Depresyon riskini azaltabilen başka bir besin maddesi de folik asittir. Folik asit tıpkı omega 3 yağ asitleri gibi yeşil yapraklı sebzelerde, örneğin ıspanak ve marulda bulunur.  Baklagiller, kuru yemişler, turunçgiller iyi bir folik asit kaynağıdır.

Lif

Lif enerjiyi kararlı hale getirir. Sindirimi yavaşlatır, gün içinde daha kalıcı bir enerji kaynağı oluşturur. Fasulye, meyve (kabuklarıyla birlikte), sebze, tam tahıl ekmekleri ve tam tahıl gevrekleri yiyerek lif alımınızı artırın.

Su

Dehidrasyon ve kuruma el ele giderler. Bazı araştırmalar hafif dehidrasyonun bile metabolizmayı yavaşlatarak enerjinizi emdiğini göstermektedir. Çözümü basit: düzenli aralıklarla bol bol su veya tatlandırılmamış meşrubatlar için.

Taze Meyve

Vücutta su eksilmesini önlemek ve enerjiyi korumanın başka bir yolu da taze meyve ve sebzeler gibi yaş şeyler yemektir. Atıştırmak için pretzel gibi kuru elma gibi şeyleri seçin. Pişirildiği zaman şişen yulaf ezmesi ve makarna gibi gıdalar da vücudunuza su verir.

Kahve

Kahve belki de dünyanın en popüler enerji içeceklerinden biridir ve kanıtlar gösteriyor ki ? en azından kısa süreliğine ? işe yaramaktadır. Kafein vücut metabolizmasını hızlandırarak geçici olarak enerjiyi ve zihinsel odaklanmayı arttırır. Büyük tek bir kap yerine sık sık ve küçük miktarlarda kahve içmek sizin daha uzun süre uyanık ve odaklanmış kalmanıza yardımcı olur. Sadece çok kahve içmemeye dikkat edin ki geceleri uyku sorunu yaşamayın. Yetersiz uyku kesin bir enerji düşmanıdır.

Çay

Kuşkusuz başka bir kafein kaynağı da çaydır. Araştırmalar gösteriyor ki çaydaki kafein ve amino asit L-tenin bileşimi uyanıklığı, tepki zamanını ve hafızayı güçlendirmektedir. Ayrıca siyah çayın stres etkilerine karşı iyi geldiği tespit edilmiştir.

Siyah Çikolata

Muhtemelen bunu zaten biliyorsunuz ancak birkaç karelik siyah çikolata enerji seviyenizi ve ruh halinizi yükseltir. Teobromin denilen bir uyaranla birlikte kafein burada da iş başındadır.

Kahvaltı

Enerjisini artırmak, ruh halini düzeltmek isteyen bir kişi kahvaltıyı atlayamaz. Araştırmalar her sabah kahvaltı yapan insanların gün içinde enerjilerinin ve morallerinin daha iyi olduğunu göstermektedir. En iyi kahvaltı tam tahıl, iyi yağlar ve yağsız protein besinleri ve lifler açısından zengin bir kahvaltıdır.

Sık Yemek

Kan şekerini, enerjiyi ve ruh halini düzenlemenin başka bir yolu da şudur: Birkaç tane büyük öğün yemek yerine her üç veya dört saatte bir küçük bir öğün yiyin veya atıştırın. Tam tahıl krakerler üzerine sürülmüş fıstık ezmesi, salatayla birlikte yarım hindi sandviçi veya sütle tam tahıl gevreği gibi bol enerji veren atıştırma yöntemlerini seçin.

Enerji Takviyeleri

Enerji takviyeleri genellikle kahve veya diğer uyaranlara karşı bir alternatif olarak gösterilirler. Aslında bu takviyelerden birçoğunun içinde kafein veya benzeri uyarıcı kimyasallar bulunmaktadır. Kola, yerba mate, yeşil çay özü ve guarana gibi örnekler vardır. Bu takviyeler size geçici olarak enerji verebilir, ancak uzmanlar etkinin bildik kahve içmekten pek farklı olamayabileceğini söylemektedir.

Enerji İçecekleri ve Jöleleri

Birçok enerji içeceği ve jölesi vücuda basit karbonhidratlar, yani vücudun kolayca enerjiye dönüştürebildiği şeker sağlarlar. Yüksek yoğunluklu sporlar yapanların enerji harcamaya devam etmesinin uygun bir yoludur bu, ancak faydaları kuşkuludur. Enerji içecekleri genellikle kalori bakımından zengin besin bakımından fakirdir.

Daha Çok Enerji İçin Egzersiz

Beslenmenizi değiştirmek dışında enerjinizi ve ruh halinizi iyileştirmenin yollarından biri de egzersizdir. 15 dakikalık basit bir yürüyüş bile size enerji verebilir ve daha sık fiziksel aktivitenin faydası da fazla olur. Araştırmalar gösteriyor ki düzenli egzersiz depresyondan kurtulmaya yardım ederek gün içinde daha enerjik olmanızı sağlayan fizyolojik değişimleri harekete geçiriyor.

Dyt. Sanem APA

merhaba ben 18 yaşında 1.57 boyunda 63 kilodaolan lise öğrencisiyim.Günlük yaşantımdaki enerjimde çok az.Bu kilodan çok rahatsızım artık bana olan tav... devamı