Tırnak mantarı enfeksiyonlarında tırnağı ameliyatsız (kimyasal yöntemle) çektirme, ağrısız bir işlemdir. Bir klinikte veya doktorunuzun muayenehanesinde uygulanan bu yöntemle tırnağın sağlıklı kısmı ellenmez. Yalnızca hastalıklı ve hasar görmüş tırnak çekilir. Ya (ayırma denen) tüm tırnak ya da (temizleme adı verilen) tırnağın bir kısmı çekilir. Bu işlem neredeyse her zaman ağrısızdır. 

Doktorunuz önce iltihaplı tırnağı çevreleyen sağlıklı cilde kumaş bir yara bandı yapıştırır. Daha sonra üre içerikli bir pomad tırnak yüzeyinin üzerine doğrudan sürülür ve bu kısım uygun bir bandajla kapatılır. Pomad, sürüldükten 7-10 gün içerisinde tırnağın yumuşamasını sağlar. Bu süre zarfında tırnağı ve bandajı kuru tutmaya özen göstermelisiniz. 

Tırnak yumuşadıktan sonra doktorunuz kimyasal madde sürülmüş tırnağı ya tırnak yatağından ayırarak ya da tırnağın hastalıklı kısmını keserek alır. 

Çekme işleminden sonra açıkta kalan kısım daima kuru tutulmalıdır. Bu bölge, 2 hafta içerisinde iyileşme gösterir. El tırnaklarının yeniden uzaması 6 ayı bulurken ayak tırnaklarında bu süre bir veya birbuçuk seneyi bulur. 

Tırnağın ameliyatsız çekilmesi, normalin dışında büyümeden dolayı kalınlığı artmış ciddi mantar enfeksiyonlu tırnak vakalarında uygulanabilir. Bu işleme ender olarak ihtiyaç duyulur. 

Enfeksiyon, hastalıklı ölü doku alındıktan sonra kalan iltihaplı alana mantar kremi sürülerek veya ağızdan mantar ilacı alınarak tedavi edilebilir. 

Tırnak çekildikten sonra yara enfeksiyon kapabilir. Bu bölgeyi kuru ve temiz tutarak ve üzerine antibiyotikli bir merhem uygulayarak emfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu tam olarak öldürülmemiş olabilir ve yeni çıkan tırnağı da etkileyebilir. 

Tırnağı çektirmek, iltihaplı alana doğrudan bir mantar kremi sürülmesine olanak sağlayarak enfeksiyonun iyileşme olasılığını arttırır. 

Bu işlem, ciddi tırnak enfeksiyonlarının iyileşmesine yüksek bir şans tanır. 

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

hocam babamın boyun fıtığı sebebi ile kolunda kısmı felç gelişti elini kullanıyor fakat kolunu kaldıramıyor acil ameliyat olmazsa kolunu kaybedeceği s... devamı