Mantar Enfeksiyonlu Tırnağı Ameliyatsız Çektirme İşlemi

Tırnak mantarı enfeksiyonlarında tırnağı ameliyatsız (kimyasal yöntemle) çektirme, ağrısız bir işlemdir. Bir klinikte veya doktorunuzun muayenehanesinde uygulanan bu yöntemde tırnağın sağlıklı kısmına dokunulmaz. Yalnızca  hastalıklı ve hasar görmüş tırnak çekilir. Ya (ayırma denen) tüm tırnak ya da (temizleme adı verilen) tırnağın bir kısmı çekilir. Bu işlem neredeyse her zaman ağrısızdır.

Doktorunuz önce, iltihaplı tırnağı çevreleyen sağlıklı cilde kumaş bir yara bandı yapıştırır. Daha sonra üre içerikli bir pomad tırnak yüzeyinin üzerine doğrudan sürülür ve bu kısım uygun bir bandajla kapatılır. Pomad, sürüldükten sonraki 7-10 gün içerisinde tırnağın yumuşamasını sağlar. Bu süre zarfında tırnağı ve bandajı kuru tutmaya özen göstermelisiniz.

Tırnak yumuşadıktan sonra doktorunuz, kimyasal madde sürülmüş tırnağı ya tırnak yatağından ayırarak ya da tırnağın hastalıklı kısmını keserek alır.

Tedavi Sonrasında...

Çekme işleminden sonra açıkta kalan kısım daima kuru tutulmalıdır. Bu bölge, 2 hafta içerisinde iyileşme gösterir. El tırnaklarının yeniden uzaması 6 ayı bulurken, ayak tırnaklarında bu süre bir veya birbuçuk seneyi bulur.

Bu işlem neden yapılır?

Tırnağın ameliyatsız çekilmesi, normalin dışında büyümeden dolayı kalınlığı artmış ciddi mantar enfeksiyonlu tırnak vakalarında uygulanabilir. Bu işleme ender olarak ihtiyaç duyulur.

Bu işlem ne kadar işe yarar?

Enfeksiyon, hastalıklı ölü doku alındıktan sonra kalan iltihaplı alana mantar kremi sürülerek veya ağızdan mantar ilacı alınarak tedavi edilebilir.

Riskler

Tırnak çekildikten sonra yara enfeksiyon kapabilir. Bu bölgeyi kuru ve temiz tutarak ve üzerine antibiyotikli bir merhem uygulayarak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu tam olarak geçmemiş olabilir ve yeni çıkan tırnağı da etkileyebilir.

İşlem öncesi düşünülmesi gerekenler

Tırnağı çektirmek, iltihaplı alana doğrudan bir mantar kremi sürülmesine olanak sağlayarak, enfeksiyonun iyileşme olasılığını arttırır.

Bu işlem, ciddi tırnak enfeksiyonlarının iyileşmesine yüksek bir şans tanır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

selamlar günnur hanım bi konu hakkında danısıcaktım babamın ilk tırnaklardan basladı hastalıgı biz mantar olabilir sanıyorduk ama bi zaman sonra ayak ... devamı