Metabolizma özetle, kişinin aldığı enerji ile harcadığı enerji arasındaki dengeyi sağlayan bütün mekanizmalara verilen isimdir. Metabolik hızın yüksek olması, kilo vermek isteyenler için bir avantajdır. Ancak metabolizması yavaş olan kişiler kilo veremezler diye bir şey de yoktur. Eğer düzenli bir diyet programı uygulanırsa ve bu program egzersizle desteklenirse, herkes metabolizmasını hızlandırabilir.
Metabolizmayı hızlandırmanın en pratik yolu, düzenli olarak egzersiz yapmaktır. Çünkü düzenli egzersiz bir yaşam tarzı haline getirildiği zaman, vücudun kas kitlesini arttırarak yağ kitlesini azaltır. Kas kitlesi ise metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Çünkü yağ hücrelerine göre daha fazla enerji harcar.
Az ve sık beslenmek gerekir
Metabolizmayı hızlandırmanın ikinci yolu, az ve sık beslenmekten geçer. Gün içinde 3 saatten uzun süren her aç kalışta kan şekeri düşer ve dolayısıyla metabolik hız yavaşlar. Fakat günde 3 saatten fazla aç kalmayacak şekilde, az ve sık, günde 3-6 öğün beslenilecek olursa, metabolik hız da buna paralel olarak artar.
Yapılan bilimsel çalışmalara göre, düzenli olarak tüketilen yeşil çay metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Yanı sıra kırmızı acı pul biberin, içeriğinde bulunan kapsaisi’n isimli madde nedeniyle metabolik hızı arttırdığı bilinmektedir. Fakat özellikle tansiyon ve mide sorunu yaşayan kişilerin acı pul biber tüketmemeleri gerekir. Metabolizmanın hızlı çalışması ya da hızlandırılması, daha çabuk kilo vermeye yardımcı olur. Çünkü günlük olarak harcanan enerji artar.
Bunun dışında bazı hipotiroidi, haşimato gibi fizyolojik hastalıklarda da, hormon nedeniyle metabolik hız azalır. Bu hastalıklara sahip olan kişilerin mutlaka bir doktordan yardım alarak tedaviye başlamaları gerekir.
Özetle söylemek gerekirse, metabolik hızı arttırabilmek için az ve sık beslenmek ve yanı sıra fiziksel aktiviteyi arttırmak gerekir.

Dyt. SAMET YAĞLI

Keten tohumunun zayıflattığıyla ilgili bir haber okudum, doğru mudur? Zayıflama için keten tohumunu nasıl kullanabilirim, teşekkürler.... devamı