Günlük sıvı tüketiminin yeterli düzeyde olması, kişinin metabolizmasının hızlı çalışması, kan dolaşımının düzgün olması, düzenli idrara çıkabilmesi için çok önemlidir. Bunların yanı sıra vücuttaki sinir iletisi ve kas iletisi faaliyetlerinin düzenli olabilmesi açısından da büyük öneme sahiptir.

Yetişkin her insanın günde yaklaşık 2 litre su tüketmesi gerekir. Diyetle birlikte bol su içmek, sağlıklı bir öneridir ve mutlaka uygulanmalıdır. Bunun iki temel nedeni vardır. Bunlardan birincisi, kişinin diyetle birlikte yıkılan yağ hücrelerinin vücuttan daha kolay uzaklaştırmasını sağlamaktır. Yıkılan yağlar toksik etkiye sahip oldukları için, vücuttan mutlaka uzaklaştırılmaları gereken maddelerdir.

Bunun dışında bol su tüketimi, metabolizmanın düzenli çalışabilmesi ve kişinin kendini daha uzun süre tok hissedebilmesi açısından önemlidir. Zayıflamak isteyen ya da zayıflama diyeti yapan herkes, günde mutlaka en az 2,5 litre su ve sıvı tüketmelidir. Burada bir önemli nokta, su yerine tüketilebilecek içecekler arasında çay ve kahvenin yer almamasıdır. Su yerine sayılabilecek sıvılar az tuzlu ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve doğal maden suları olabilir.

Doç. Dr. Orhan ÇELEN

Mide katlama ameliyatı yapıyor musunuz? Ben 1.93 boyunda 124 kiloyum. Çevremde mide ameliyatı olan da başka yöntemlerle kilo veren bir çok tanıdığım v... devamı