Yorgunluğun şiddet derecesinin ne anlama geldiği ve sağlık durumunun belirlenmesinde nasıl kullanıldığı hakkında bilgi edinmeniz önemlidir. Bu derecelendirme genelde multipl skleroz hastaları için kullanılır.

Yorgunluk durumu, birçok farklı nedenden dolayı kişinin fiziksel ve zihinsel açıdan zayıf hissettiği bir haldir. Yorgunluğun şiddeti ya da derecesi, uyuşuk bir histen kaslarda hissedilen bir yanma hissine kadar değişebilir. Yorgunluk, tıbbi belirtilerden biri olarak sınıflandırılamaz. Sadece hastanın doktoruna bildirdiği bir belirtidir. Gelin yorgunluk şiddet derecesinin ne olduğunu anlamaya çalışalım.

Yorgunluk Şiddet Derecesi Nedir?

Yorgunluk şiddet derecesi, vücudu etkileyen yorgunluğun değerlendirilmesinde kullanılan bir derecelendirme sistemidir. İfadelerden ve sorulardan oluşan bir liste hazırlanır. İfadeler yorgunluğun farklı durumları/görünümleri ve vücudu nasıl etkilediğiyle ilgilidir. Kişinin, ifadeleri ve soruları cevaplaması değil, derecelendirmesi gerekir. Kişinin soruları derecelendirmesine göre o kişinin sağlık durumu belirlenir. Kişi soruları derecelendirirken 1 ila 7 arasında değişen sayısal bir ölçek kullanır. Kişi belirtilen ifadeyle tamamen hemfikirse 7, hiçbir şekilde katılmadığı bir ifadeyse 1 verir. Kişinin kendi deneyimine göre 1 ila 7 arasında değişen bir derecelendirme yapılır. Belli bir soru derecelendirmeden geçilemez. Kişinin yorgunluk seviyesi tüm bu derecelendirmelerin toplamıyla belirlenir.

Yorgunluk şiddet derecesi kullanılarak hesaplanan puan 36 ya da daha yüksekse kişinin yorgunlukla bağlantılı bir sağlık sorunu var demektir. Alınan puan 36'dan daha düşükse sağlık durumu normal demektir. Sağlık durumunun belirlenmesinde kullanılan ifadelerin bir listesini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Çabucak yoruluyorum.
  • Egzersiz yapınca yorgunluğum artıyor.
  • Yorgun olduğumda motivasyonum düşüyor.
  • Yorgunluktan dolayı birçok sorun yaşıyorum.
  • Yorgunluk fiziksel faaliyetlerimi engelliyor.
  • Yorgunluktan dolayı bazı görevlerimi ve sorumluluklarımı yerine getiremiyorum.
  • Yorgunluğumdan dolayı fiziksel faaliyetlerime devam edemiyorum.
  • Yorgunluk; iş, aile ve sosyal hayatımı engelliyor.
  • Yorgunluk beni en çok kısıtlayan üç belirtiden biri.

Yorgunluk Şiddet Derecesinin Avantaj ve Dezavantajları

Yorgunluk şiddet derecelendirme sistemi puanın hızlı bir şekilde hesaplanmasında yardımcı olur. Kişi bu puandan yola çıkarak sağlık problemleriyle başa çıkmak için ivedilikle adımlar atabilir. Yorgunluk derecelendirme sistemi, bu yüzden dünyanın her yerinde kullanılır. Yorgunluk şiddet derecesinin rehabilitasyon programlarında büyük bir faydası olduğu görülmüştür.

Yorgunluk şiddet derecesinin avantajlarının yanı sıra kısıtlamalarının da olduğu unutulmamalıdır. Bazı durumlarda yorgunlukla depresyonu ayırt etmek zor olabilir. Acı çeken bir kişinin yaptığı derecelendirme çoğu zaman yanıltıcı olabilir. Yorgunluk, depresyon ve acı arasındaki ilişki "gerçek" yorgunluk hissini ayırt etmekte sorun yaratabilir ve dolayısıyla derecelendirmeyi etkiler. Bu nedenle "Egzersiz yapınca yorgunluğum artıyor" gibi ifadeler bazı kişiler için geçerliliğini kaybedebilir. Örneğin, tetrapleji hastaları hiçbir egzersizi yapamaz. Dolayısıyla, yorgunluğun şiddet derecesini belirlemekte kullanılan bu sorular anlamını yitirir.

Multipl Skleroz Yorgunluk Şiddet Derecesi

Yukarıda örneği verilen yorgunluk şiddet derecesi bir multipl skleroz hastasının durumunu belirlemede kullanılabilir. Multipl skleroz hastalığının belirtilerinden biri yorgunluktur. Bu derecelendirme de dolayısıyla söz konusu kişinin bu sorundan ne kadar etkilendiğini saptamak için kullanılır.

Derecelendirme sisteminin bazı kısıtlamaları olsa da, yorgunluğun vücudumuz üstünde yarattığı etkilerin belirlenmesinde büyük faydası olduğu görülür.

 

 

Op. Dr. Sinan GÖKER

benim göz derecelerim sağ :+7/ -3 sol; +6/-2 (sağ gözüm cok az kayıyor yorgunlukta )bunun bir tedavisi mümkünmü [ almanya]... devamı