Sıcak, havuz suyundaki klor, güneş ve deniz tuzu saçlarınızın sağlığını ve ışıltısını kaybetmesine yol açabilir. Yaz aylarında zarar gören saçları canlandırmak için öneriler saçlarınızın parlaklığını geri kazanmasını sağlayacaktır.

Öncelikle saçlarınızın uçlarını kestirmeyi düşünün. Saçlar yaz aylarında %10 ila 15 daha hızlı uzar, dolayısıyla uçlarından biraz kestirmeniz sorun olmayacaktır. Eğer saçınız güneşten zarar görmüş, kurumuşsa uçları kestirmek daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ayrıca böylece uçlardaki kırıkların yukarı doğru ilerlemesini önlemiş olursunuz. Saçlarınızı uzatıyorsanız bile endişelenmenize gerek yok. Sadece 2 cm’lik bir kısaltma şekil vermeye ve uçları düzeltmeye yeterli olur. Kestirdikten sonra nemlendirici bir şampuan, saç kremi ve şekillendirici ürünler kullanarak daha fazla kurumasını önleyin.

Yaz aylarında zarar gören saçları canlandırmak için yapabileceğiniz önemli bir şey nemlendirici saç ürünleri kullanmaktır. Hindistan cevizi, jojoba, argan yağı gibi nemlendirici ve besleyici bileşenler içeren ürünleri tercih edebilirsiniz. Sülfat ve paraben içermemelerine dikkat edin çünkü bunlar saçın doğal yağ dengesini bozarak daha çok kurumasına sebep olabilir.

Saçlarınızı yazın yıpratıcı etkisinden kurtarmak için saç bakım maskeleri de yapabilirsiniz. Bu aylarda hem saç tellerini hem de saç derisini beslemek ve nemlendirmek büyük önem taşır. Eğer hazır saç maskelerine bir alternatif ararsanız zeytinyağı, limon, avokado, Hindistan cevizi yağı gibi malzemelerle kendi maskenizi kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

Yaz aylarında zarar gören saçları canlandırmak için bir diğer öneri saçları şekillendirmeye biraz ara vermektir. Birkaç hafta boyunca saçlarınızı şekillendirmek için ısı kullanan cihazları tercih etmeyin. Bunlar saç kurutma makinesi, saç düzleştirici veya maşa olabilir. Saçta bırakılan şekillendirici kremleri ya da nemlendirici saç şekillendirme ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Sadece gün içinde değil yatarken bile saçlarınız için yapabileceğiniz bir şey vardır: yastık kılıflarınızı pamuktan ipeğe çevirmek. Pamuk emici bir maddedir ve gece boyunca saçınızdaki ve cildinizdeki nemi emebilir. İpek ise bunu yapmaz ve saçınızın ipeksi bir yumuşaklıkta kalmasına yardımcı olur. Bir diğer faydası ise saçların ipek yastık kılıfları kullandığınızda daha az düğümlenmesi ve çektirdiğiniz fönün daha uzun süre gitmesidir.

Saçlarınızı nemlendirirken saç derinizi de unutmayın. Özellikle de bol bol güneş, tuz, sıcağa maruz kaldıktan sonra saç deriniz kuruduysa veya kaşınıyorsa nemlendirici ürünler kullanın ve saç derisinin pH dengesini yeniden kurun.

Op. Dr. Buket AYOĞLU

hocam göz siniri zarar gören hastanın görme riski yokmudur veya nasıl bir tedavi görmelidir teşekkürler... devamı