Havaların ısındığı bugünlerde saçlarınızın olabilecek en iyi şekilde görünmesini istersiniz. Ancak güneşin altında geçirdiğiniz saatler cildiniz gibi saç telleri ve derisi için de zorlayıcı olabilir. Sadece güneşe maruz kalmak değil yaz boyunca denizin tuzu, havuzun kloru ve kendi terimiz bile saçlarımıza zarar verebilir. Erkeklerde saçları yaz güneşinden korumanın yolları bu hasarı en aza indirecektir.

Sene boyunca saçlarınız sağlıklı ve canlı görünse de yazın bu durumunu yitirebilir. Sebebi de güneşin saç tellerini kurutması ve havadaki nemin saçları söndürmesidir. Ayrıca ter ve toz kepek, saç kırıkları gibi problemlerin görülme ihtimalini artırır. Hatta saçlar yaz aylarında biraz dökülebilir de. Saç derisi de kuruduğunda veya yandığında saç kökleri zarar görür.

Erkeklerde saçları yaz güneşinden korumanın yollarından ilki yaza yeni kesilmiş saçlarla başlamaktır. Saçlarınız uzunsa sadece uçlarını aldırabilirsiniz. Böylece kırık uçlardan kurtulmuş olursunuz. Her 2-4 haftada bir düzenli olarak saçları kestirmek çok zarar görmüş saçları bile hayata döndürebilir.

Eğer saçlarınız çoktan zarar görmüşse kaliteli ve besleyici bir saç kremi kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınız nemini yeniden kazanır. Yazın işe yarayan bir ipucu havuza veya denize girmeden önce saçı ince bir tabaka şeklinde kaplayacak kadar Hindistan cevizi yağı veya saç kremi sürmektir. Böylece saçı klordan ve diğer zararlı kimyasallardan korumuş olursunuz.

Her gün şampuanlamak saçın kurumasına katkıda bulunabilir. Bir gün şampuanlarken ikinci gün sadece soğuk veya ılık suyla yıkayabilirsiniz. Eğer saçınız hızlı yağlanıyor ve her gün şampuanlamadan temiz hissetmiyorsanız o zaman da hafif bir şampuan tercih edin. Saçın kendisindense saç derisini temizlemeye odaklanın. Kuru şampuanları inceleyerek yıkamak yerine bunları da kullanabilirsiniz.

Erkeklerde saçları yaz güneşinden korumanın yollarından biri saç kuruma makinesi ve düzleştirici gibi sıcak cihazlardan kaçınmaktır. Yaz boyunca saçınız zaten yeterince ısınır. Bunların kullanımını minimuma indirmeye çalışın.

Saçınızı güneşin zararlı morötesi ışınlarından koruyun. Bunun için durulanmayan saç kremlerini tercih edebilir ya da çok daha basit bir şekilde şapka takabilirsiniz. Eğer tarak kullanıyorsanız yaz aylarında normal tarağınızın yerine daha aralıklı dişleri olan bir tarak tercih edin. Böylece kumsalda karışan saçlarınızı açarken saçların kırılmasını önleyebilirsiniz.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı