Eski deyişi çarpıtmak gibi olabilir, ne yerseniz o’sunuz, ama gerçek şu ki yedikleriniz sağlığınız için olduğu kadar saçlarınız için de önemlidir.

Muhteşem saç, sağlık ve canlılık göstergesidir ve ciddi şekilde kişinin fiziksel albenisini yükseltir. O halde saçınızı beslemek için vücudunuzu beslemek istiyorsanız işte yemeniz gerekenler:

 

  • Omega 3 yağ asitleri ve polifenoller açısından zengin yiyecekler. Balık yağı, ceviz gibi sağlıklı kabuklu yemişler yemek ve yeşil çay içmek saçınıza parlaklık kazandırmaya yardım edecek ve aynı zamanda kepekle savaşmanıza da yardım edecektir!
  • Yiyeceklerinizde renk çeşitliliği ne kadar çoksa sağlığınız ve saçınız için de o kadar iyidir. Parlak renkli yiyecekler vücuda sağlıklı saçı da veren yaşamsal besleyici maddeleri kazandıracaktır.
  • B vitamini açısından zengin yiyecekler saç foliküllerine en iyi kan tedarikinin olmasını temin eder, saç dökülmesi hızını yavaşlatır ve uzamayı hızlandırır. Fasulye, tam tahıllar ve B vitamini açısından zengin diğer yiyeceklerden yiyin.
  • Koyu yeşil sebzeler sağlık için öyle iyidirler ki saç için de iyi olmalıdırlar! Kafa derisinin saçın onu kondisyonlamasına yardımcı olacak doğal yağı üretmesine yardım ederler.
İLGİLİ MAKALE

Beynin işlevi

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı