Yağlı Ciltlere Özel Makyaj Yapma Önerileri

Yağlı Ciltlere Özel Makyaj Yapma Önerileri

Yağlı cilde mi sahipsiniz? Her gün makyaj mı yapıyorsunuz?

Yağlı cilde sahip olan kişiler genellikle ciltlerinin çok fazla ışıldayıp parlamasından şikayetçidir.

Yağlı cilde sahip olup makyaj yapmak sizin için oldukça zorlu bir görev olabilir. Özellikle de her gün makyaj yapıyorsanız.

Ama üzülmeyin! Makyajın cildinizde erimesini engelleyecek test edilip onaylanmış pek çok hile bulunur.

En başarılı ve kullanışlı öneriler şunlardır:

  1. 1.      Makyajınızı yapmadan önce nemlendirici sürün

            Makyajınızı yapmadan önce, yağlı cildinize uyumlu bir nemlendiriciyle iyice        temizlediğinizden emin olun. Bu işlem cildinizdeki aşırı yağın temizlenmesine yardımcı     olacaktır. Bu olmazsa, nemlendirici yerine çamur maskeleriyle cildinize bakım yaparak            temizlemeyi deneyin.

  1. 2.      Sık sık yüzünüzdeki yağı temizleyin

            Gün boyunca sık sık bir yağ temizleme mendili ya da kağıdıyla cildinizdeki yağı alın. Bu            işlem aşırı yağın cildinizden temizlenmesine yardım ederek sonuç olarak yüzünüzdeki          makyajın bozulmasını engelleyecektir.

  1. 3.      Yağ bazlı makyaj ürünlerinden sakının

            Asla yağ içerikli allık, göz farı ya da fondöten pudraları kullanmayın. Piyasada yağlı       ciltlere özel hazırlanmış makyaj malzemeleri bulmak mümkündür. Yağlı cildiniz için bu          belli başlı makyaj ürünlerinden kullanın. Bu belli başlı ürünlerin diğer normal seri üretim    makyaj ürünlerine oranla nispeten daha az zararlı olduğuna inanılır.

  1. 4.      Salatalık suyu sürün

            Yüzünüzün aşırı yağlanmış bölgelerine biraz salatalık suyu sürüp iyice kuruyana kadar    bekletin. Sonrasında yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Bu işlemi her makyaj yapışınızdan             önce tekrarlayın. Bu işlem makyajın yüzünüzde öbek öbek toplanıp bozulmasının           fazlasıyla önüne geçebilir.

            Makyaj yaptıktan sonra yüzünüzün tamamı yamalı yamalı oluyorsa, eşit miktarda limon suyuyla güvercin ağacını karıştırın ve yüzünüze sürün. Tamamen kurumasını bekleyip          yüzünüzü yıkayın ve makyajınızı uygulayın.

  1. 5.      Cildinizin güneşe maruz kalmasını engelleyin

            Güneş terlemeyi tetiklediğinden ve dolayısıyla aşırı yağlanmaya neden olduğundan        kendinizi olabildiğince güneşten uzak tutun. Güneşin etkileriyle makyajınız öbekleşip         akacak ve fazlasıyla garip gözükecek. Böylesi yüz kızartıcı durumlara şahit olmamak için      elinizden geldiğince cildinizin güneşe maruz kalmasından sakının.

            Makyajınızı uygularken önlem amaçlı bu önerileri takip ederseniz, makyajın bozulup       akması korkusunu emin olun ki taşımayacaksınız. Yağlı ciltlerde makyaj malzemesi    seçimini dikkatli yapın. Her zaman iyi kaliteli ürünler kullandığınızdan emin olun.

  • yağlı cilt
  • yağlı ciltler