Cilt bakımı konusunda doğru kararları vermek, cildinizin diriliğini ve çekiciliğini korumanıza yardımcı olabilir.

Kış aylarında cildiniz muhtemelen daha fazla ilgiye ihtiyaç duyacaktır.

Peki, bunun nedeni nedir? Çok basit. Soğuk hava, rüzgar ve güneş, hepsi birlikte cildiniz üzerinde istenmeyen etkilere neden olur.

Soğuk havalarda özellikle yüzde olmak üzere ciltteki bezler daha az çalışır. Bu nedenle cildiniz kış aylarında diğer mevsimlerde olduğunda daha kurudur.

Rüzgar, güneşle birlikte cildinizdeki nemi alır ve yüzünüzde ince kırışıklıkların oluşmasını neden olur. Böylece siz farklında olmadan yüzünüzün tüm görkemini ve güzelliği kaybolur.

Bununla birlikte kış aylarında cilt bakımıyla ilgili doğru kararları vermek bütün bunların yaşanmasına engel olabilir. Cilt bakımı cildinizin diriliğini ve çekiciliğini korumasına yardım eder. 

Yapmanız gereken ilk şey, sabundan uzak durmak. Sabun kullanmayı bırakın. Sabun sadece cildinizi kurutur. Yüzünüzü temizlemek için sabun yerine losyon, vücut sütü veya tonik kullanın. Ara sıra cildinize peeling uygulamak iyi olacaktır.

Sabahları veya yatağa gitmeden önce yüzünüzü sadece sıcak suyla yıkamak cildinizin biraz daha fazla nemlenmesine yardımcı olacaktır.

Sıcak bir duş, tüm vücudunuzdaki gözeneklerinizi açar. Soğuk bir duşsa gözeneklerinizin kapanmasına neden olur. Sıcak bir duş sayesinde cildinizde bulunan ve yaşlı görünmesine neden olan ölü cilt hücrelerini temizleyebilirsiniz. 

Eğer zamanınız varsa, ara sıra yüz maskesi veya yüz masajı yapın. Evde hazırlayabileceğiniz bir salatalık maskesi cildinizi nemlendirir ve çok daha yumuşak bir hale getirir.

Yüz masajı veya bütün vücut masajı cildinizi nemlendirmenize yardımcı olur ve hissettiğiniz gerginliği alabilir. Masaj için hindistancevizi yağı veya zeytinyağı kullanın. Bu işlemi sıcak bir duş almadan önce 15 dakika kadar uygulayıp parıldayan yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Dışarı çıkarken gülümsemeyi unutmayın. Taze bir cilt ve güzel bir gülüş sizi oldukça çekici gösterecektir. Cilt renginize uygun bir makyaj yapın. Kıyafetinize uygun renklerde bir makyaj kış aylarını bahar ayılarının görüntüsünde geçirmenizi sağlar.   

Op. Dr. Ebru ZÜLFİKAROĞLU

HOCAM BEN İŞİTME CİHAZI KULLANIYORUM BEN 3 HAFTALIK HAMİLEYİM HEMDE ÇALIŞIYORUM.15 GÜNDEN SONRA TEKRAR HASTANEYE GİDECEĞİM BEN BİR SORU SORMAK ÇOK İST... devamı