Nedir

Watchers’ın yeni, güncelleşmiş puanlama programı olan Points Plus’a geçiyoruz ve eski puanlama sistemini bırakıyoruz.

Diyet yapmak son 10 yılda değişmiştir. Weight Watchers, başarılı bir şekilde zayıflama konusundaki yeni akımlara ve bilime ayak uydurmak için, eski puanlama sistemini bırakmış ve Points Plus adlı tamamen yeni bir programa geçmiştir.

Weight Watchers’ın bilim kurulu başkanı Karen Miller-Kovach, bu programın tamamen değiştirilmiş olduğunu söylemektedir. Bu diyet, eski yöntemleri içeren karma bir program değildir; güvenli, etkili ve istikrarlı zayıflama için tamamen yeni bir yaklaşımdır ve en gelişmiş zayıflama tekniklerinden istifade etmektedir.

Kovach şöyle demektedir: “Eski puanlama sisteminde puanlarınızı istediğiniz şekilde kullanabiliyordunuz. Ama, eğer protein ve lif açısından zengin besinler tüketerek puanlarınızı akıllıca kullanırsanız, bu besinlerin sizi tok tutacağını, açlığı önleyeceğini ve daha sağlıklı ve besleyici bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacağını biliyoruz.”

Kaloriler, Yağlar ve Karbonhidratlar

Points Plus programında kaloriler yine hesaba katılmaktadır. Çünkü kilo vermede önemli olan şey, kalorileri azaltmaktır, yani yediğinizden daha çok kalori yakmaktır.

Ama başarılı bir şekilde zayıflamak o kadar da basit değildir ve bu kalorilerin nereden geldiğinin büyük önemi vardır.

Kaloriler aynı olsa bile, diyet yapanları daha doyurucu yiyecekler tüketmeye teşvik etmek için protein ve lif açısından zengin besinlerin “Points Plus” puanları daha azdır.

Daha yağlı olan yüksek kalorili besinler ve basit karbonhidratların puanları daha fazladır.

Programın yeni özelliklerinden biri, sınırsız miktarda taze meyve ve nişastasız sebze tüketilmesidir.

Kovach şöyle demektedir: “Yetişkinlerin çoğu yeteri kadar meyve ya da sebze yememektedir. Bu yüzden stratejimiz, çok düşük kalorili ve çok doyurucu olan bu süper besleyici besinlerin daha fazla tüketilmesini teşvik etmek amacıyla bunların serbest olarak tüketilmesine izin vermektir.”

Eski puan sistemi gitmiş olabilir, ama Weight Watchers programının temeli değişmemiştir.

Kovach şöyle belirtmektedir: “Yeni sistemle puanları farklı bir şekilde hesaplıyoruz. Ama Weight Watchers’ın bilimsel kanıt, sağlıklı ve yavaş zayıflama, egzersiz, davranış değiştirme ve destek gibi konulardaki başarılı modelinin temeli değişmemiştir.”

Neler Yiyebilirsiniz

Neler Yiyebilirsiniz?

Eski sisteme benzer bir şekilde, yeni puanlama sistemi de tüm besinlerin, kalori programına uyabileceğini ileri sürer.

2010 Diyet Yönetmeliklerine bağlı olan yeni puan sistemi, insanları çok çeşitli sağlıklı yiyecekler yemeye teşvik etmektedir. Bu yiyecekler, kişiye özel bir kalori düzeyine uygun üç öğünden ve atıştırmalıklardan oluşur.

Diyet yapanlar, tam tahıllar, yağsız et, az yağlı süt ürünleri ve sınırsız miktarda taze meyve ve nişastasız sebze gibi “Güçlü Besinleri” seçerek “bonus” puanlarını en üst seviyeye çıkarmaya teşvik edilirler. “Güçlü Besinler” en sağlıklı ve en doyurucu yiyeceklerdir.

Meyve ve sebzeler özellikle doyurucu ve besleyici besinlerdir ve her zayıflama diyetinin temelini oluşturmalıdır.

Uygun olmayan besinler yine diyete dâhil edilebilir, ama yeni program bunların miktarını sınırlamaktadır.

Diyet yapanlar, en popüler 500-700 besini gösteren bir cep rehberi; internette 40.000 besinden oluşan bir veritabanı ya da Points Plus hesap makinesi satın alarak yeni puan sistemindeki besin değerlerini görebilirler.

Nasıl İşe Yarıyor

Nasıl Uygulanır?

Yeni puanlama programı (Points Plus), Weight Watchers’ın özel formülüne dayanmaktadır. Bu formül, besinlerin, aşağıdaki gibi, olumlu ve olumsuz niteliklerini gösterir:

  • Vücudun, protein ve lifleri işlemek için karbonhidratlara ve yağlara oranla ne kadar çok çalıştığı
  • Tok tutucu besinler
  • Sağlıklı besinler
  • Besinlerdeki şeker, doymuş yağ, toplam yağ, sodyum ve lif içeriği

En besleyici öğeler açısından zengin olan ve kalorilerle yüklü olmayan besinleri seçmek, diyet yapanların kilo vermesini sağlamak için temel hedeftir.

En sağlıklı ve düşük kalorili besinlerle karnınızı doyurmak için “Güçlü Besinleri” tüketmeye önem verin.

Diyet yapanlar bu programa başlamak için yaş, cinsiyet, boy ve kiloyla ilgili bir form doldururlar. Günlük puanlar ve haftalık “bonus” puanları bunlara göre belirlenir.

Günde en az 1200 kalori alırsınız. Bu kalorilerin karbonhidratlar, protein ve yağlar arasındaki bölüşümü Tıp Enstitüsünün kabul ettiği sınırlar içindedir.

Puanların hesaplanması

Kovach, yeni programın, değişik değerlere sahip tamamen farklı bir hesaplama sistemi içerdiğini ve buna uymanın basit olduğunu söylemektedir.

Örneğin eğer eski puanlama sisteminde günde 22 puan ve haftada 35 “bonus” puanı varsa, yeni sistemde günde 30 puan ve haftada 49 “bonus” puanı olacaktır.

Programa katılım seçenekleri aynıdır (şahsen, internet aracılığıyla ya da her iki şekilde).

Yeni puanlama programı için ücretlerde bir artış ve ek masraf yoktur.

Uzmanlar Ne Diyor

Uzmanların Görüşü

Bu diyeti onaylayan diyetisyenler vardır.

Weight Watchers programının destek hizmeti genellikle en beğenilen yanı.  Eski programda puanların herhangi bir şey için kullanılabilmesi endişe verici iken kalorilerin nereden geldiğini belirten yeni puanlama sistemi büyük bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Bu program biraz daha esnek (bu, uzun vadede diyete devam etmeyi kolaylaştırmaktadır); daha çok taze meyve ve sebze yemeyi teşvik ediyor. Çoğunlukla meyve sebze tüketmek oldukça sağlıklıdır ama aşırı yeme sorunu olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Çünkü bu kişiler çok fazla meyve yerse, bir sürü kalori alacaktır.

Sağlıklı bir diyet için tüm besinler uygun olabilir. Sağlıklı ve doyurucu besinler tüketip düzenli egzersiz yaparsanız, yeni puanlama programında favori yiyeceklerinizi diyetinize ekleyebilirsiniz.

Dikkat Edilecekler

Düşünülmesi Gereken Şeyler

Değişim iyidir; Weight Watchers kilo vermede en iyi yaklaşım için son teknolojiyi, denenmiş ve gerçek bir formülle birleştirerek bu programı geliştirmiştir.

Yeni puanlama programı, diyet yapanların, kaloriler konusunda daha iyi seçimler yapmalarını ve en doyurucu ve tatmin edici besinlerden istifade etmelerini sağlayan yol gösterici bir sistemdir.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı