Nedir

''En İyi Hayat Diyeti’ Nedir?

Egzersiz psikologu Bob Greene’in En İyi Hayat Diyeti takip edilmesi kolay, ıvır zıvırla uğraştırmayan, sağlıklı bir diyet ve yaşam biçimi. Bu diyet diyetisyenlerin rüya diyeti. Televizyon programcısı Oprah Winfrey’nin hayatını değiştiren diyet. Kitabın önsözünde Winfrey senelerce diyetlerle boğuştuktan sonra En İyi Hayat Diyeti’yle nasıl başarıya ulaştığını anlatıyor.

En İyi Hayat Diyeti’nde mucize filan yok. Greene’in ‘diyet’ aslında ‘hayat tarzı değişikliği’ aynı anlama geliyor. Bu diyette başlangıç ve bitiş yok, çünkü sadece bir diyet değil. Sağlıklı beslenme ve egzersizden oluşan bir yaşam biçimi var.

En İyi Hayat Diyeti; kilo vermek ve egzersiz yapmak için güvenli ve etkili bir yöntem. Ancak çabuk veya geçici bir yöntem değil. Adım adım değişiklik yapmanız öneriliyor. Hedef eski yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı yeni ve sağlıklı olanlarla değiştirmeniz.

Cinsiyetinize ve hareket oranınıza göre En İyi Hayat Diyeti 1.500 ila 2.500 arası kalori seviyesi öneriyor ve farklı besin gruplarından porsiyonlar tavsiye ediyor. Ne kadar aktifseniz kalori miktarınız o kadar artıyor.

Greene’in egzersiz önerileri ve kişiyi rahat bırakan tarzı, kilo vermeyi daha anlaşılır kılıyor. Kitapta pek çok ipucu, menü ve diyet yapanları motive edecek faydalı aletler öneriliyor. En İyi Hayat Diyeti pek çok yaşam tarzına, aktivite seviyesine ve yiyecek tercihine uygun hazırlanmış. Programı belirli bir ücret karşılığında internetten takip edebilir ya da kitabını alabilirsiniz.

 

Neler Yiyebilirsiniz

‘En İyi Hayat Diyeti’nde Yiyebilecekleriniz

Bu diyette kalori saymak yok, sadece akıllı yiyecek seçimi ve porsiyon miktarıyla ilgili sağduyulu bir yaklaşım var. Kendinizi ancak üçüncü aşamada ‘her şey yenebilir’ bölümünde şımartabiliyorsunuz.

Greene sağlıklı olduğu için önerdiği besinlerin bazılarının üzerine En İyi Hayat Diyeti logosu yapıştırtarak mührünü de vurdurmuş. Diyet yapanlardan bu diyete sponsor olan firmaların ürünlerinden oluşan bir listeden daha sağlıklı seçimler yapmaları da tavsiye ediliyor.

 

Nasıl İşe Yarıyor

En İyi Hayat Diyeti’ Nasıl İşe Yarıyor?

Greene’in En İyi Hayatı Diyeti’ni yapıyorum zihniyetini ortadan kaldırmaya odaklanmış, böylece kişiler hayatlarını iyileştiriyor, yemek yemek ve kilo almakla ilgili endişelerini zihinlerinden siliyor. Katı diyet kuralları genelde insanları hayal kırıklığına ve başarısızlık hissine uğratırken Greene tersine adım adım başarıya götürüyor.

Bazı programlar ilk aşamalarına koca bir liste dolusu yasakla başlıyor. Greene ilk aşamada daha farklı bir yöntem sergiliyor:

 

  • Birinci Aşama en fazla dört haftalık bir süreç ve eski yeme alışkanlıklarını değiştirmeye, hareket seviyesini yavaş yavaş arttırmaya odaklanıyor. Tavsiyeler arasında yatmadan iki saat önce yemek yemeyi kesmek, geçici bir süreliğine alkolü bırakmak, bol sıvı almak, her gün multivitamin, Omega3 yağ asitleri ve gerekiyorsa kalsiyum almak var. Öğün ve ara öğünler için önerilen yiyecekler sağlıklı beslenmeyi özendiren tarzda.
  • İkinci Aşama da en az dört hafta sürüyor, sağlıklı besinler ve daha çok egzersizle daha sıkı bir program öneriyor. Bu aşamada birinci aşamada başlanan değişiklikler yerleştiriliyor, fiziksel ve duygusal açlığı kontrol altına alma, diyetinizden altı kötü besini çıkarma, haftalık kilo ölçümleri ve porsiyonları dengeleme üzerine odaklanıyor.
  • Üçüncü Aşama muhafaza dönemi, yani bu dönem yaşam boyu sürüyor. Sağlıksız besinlerin hepsini diyetinizden çıkartmaya ve yerine tam tahıllı besinler koymaya özendiriyor. Bu aşamada ‘ne olursa’ kalorileri devreye giriyor. Greene’in ‘ne olursa’ kalorileri Amerikan Hükümetinin 2005 Diyet Kurallarındaki ‘keyfi kaloriler’e benziyor ve kişiye az miktarda sevdiği yiyeceklerden yeme hakkı tanıyor. Grene bu kalorilere kişi daha aktif olduğunda daha fazla izin veriyor.

Greene ayrıca duygusal sebeplerden oluşan açlık gibi konulara da eğiliyor. Açlık aletlerini kullanarak diyet yapanların gerçek açlığı nasıl tanıyacaklarını ve böylece gereksiz yemek yeme alışkınlığından vazgeçeceklerini belirtiyor. Duygusal sebeplerden doğan açlık sorunuyla daha kitabın başında okuyucuyu birtakım güç sorularla baş başa bırakarak ele alıyor:

 

  • Neden kilolusunuz?
  • Neden kilo vermek istiyorsunuz?
  • Neden bugüne dek kilo vermekte başarılı olamadınız?

Bu sorulara dürüst cevap vermek kişilere değiştirmeleri gereken şeyleri gösterebilir ve böylece asıl sorunlarla uğraşmaya başlayabilirler.

Uzmanlar Ne Diyor

‘En İyi Hayat Diyeti’ Hakkında Uzmanlar Ne Diyor?

En İyi Hayat Diyeti bilimsel temellere dayalı bir diyet; Amerikan Hükümetinin 2005 Diyet Kurallarını uygulanması kolay önerilerle destekliyor. Ve pek çok diyetisyen gerçek zayıflamanın kişinin yaşam tarzını değiştirmesiyle mümkün olacağını onaylıyor.

Greene’in katı olmayan bakış açısı diyet yapanların plana sadık kalmalarını sağlıyor. Ancak obezite uzmanı ve Araştırma Görevlisi Cathy Nonas Greene’in gerçekçi ve adım adım yaklaşımının hemen kilo vermek isteyenlere cazip geleceğinden şüpheli.

‘Kişi kilo vermeye karar verdi mi bunun hemen olmasını istiyor,’ diyor Amerikan Diyet Birliğinin sözcülerinden biri olan Nonas. ‘Ve bu yüzden ne yazık ki moda diyetleri seçiyor, hemen kilo veriyor ama ne yazık ki hemen de geri alıyorlar. Hâlbuki ‘En İyi Hayat Diyeti’ gibi diyetler kişilerin yeme alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik.’

Nonas ağır başlayan birinci safhayı, peşinden gelen daha yoğun ikinci ve üçüncü aşamayı beğendiğini söylüyor.

“Birinci aşamayı geçen herkes, kilo versin vermesin, yeme alışkanlıklarını iyi yönde düzeltmiş demektir,” diyor Nonas. “Birinci veya ikinci aşamada kilo vermeyi başaramadıysanız koruma aşamasına geçmeden evvel bu aşamalarda biraz daha bekleyin,” diye öneriyor Nonas.

Kalori saymak hem zor, hem de sayılan kaloriler genelde gerçekçi değil. Ama gazlı içecekleri, kızartmaları, kocaman beyaz ekmeleri yemekten vazgeçerseniz zaten aldığınız kalori azalır.

‘Benim gibi tehlikeli altı besinden zaten uzak duran kişiler için bu diyet pek bir değişiklik yapmaz,’ diyor Nonas. ‘Ancak yüksek kalorili besinler almaya alışkın herkes bu diyetten faydalanacaktır.’

Nonas ayrıca bazı ‘yasak’ besinlerin kâfi miktarlarda yenebileceğini de söylüyor.

‘Ayrıca aldığınız besinlerin başka bir bölümünü kıstığınız sürece tam yağlı süt ürünleri yemenin hiçbir zararı yok. Yine aynı şekilde makarna veya beyaz ekmek seviyorsanız yeterli miktarda lifli besinler yediğiniz sürece hiçbir zararı yok.’

Sonuç olarak, diyor Nonas, Greene’in tavsiyeleri çoğunlukla yerinde ve mantıklı. Diyet yapmak isteyenlere kitabı almalarını ama logolanmış firmaları göz ardı etmelerini tavsiye ediyor.

Dikkat Edilecekler

Genel Bakış

Ivır zıvırla uğraşmaktan, katı diyet listelerinden bıktıysanız ve hayatınızı bir kalemde sonsuza dek değiştirmek istiyorsanız bu kitap size göre.

Diyetin hedefleri gerçekçi ve daha önemlisi muhafaza edilebilir. Aletler, tavsiyeler, menüler, pek çok lüzumlu kaynak ki bunlara ‘En İyi Hayat Diyeti’ forumu da dâhil, kişiye fazlasıyla destek oluyor.

Dyt. SAMET YAĞLI

merhaba samet bey,ben 22 yaşındaym ve 10 kilo fazlam var defalarca diyete başladım ama fazla dayanamadım ve bıraktım,diyet yaptığım günlerde devamlı b... devamı