Obeziteyle mücadele eden Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konuda yeni bir önlem gündemde. New York valisi Michael Bloomberg lokanta ve sinemalar gibi halka açık yerlerde şekerli içecek satışını kısıtlamayı planlıyor. Plana göre şekerli içeceklerin satış birimi yarım litrenin altında olmak zorunda. Yani büyük boy içeceklerin satışı engelleniyor.

VİDEO: ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET)

Orta boy bir şekerli içecekte 200’e yakın kalori bulunabiliyor. Kimi içeceklerde ise bu rakam 500 kaloriye varmış durumda. Kalorilerin de ötesinde bu içeceklerde ciddi oranda şeker bulunuyor. Bu da diyabet riskinin artması demektir.

Michael Bloomberg’in bu obeziteyle mücadelede ilk icraatı değil. Daha önce de New York’ta hidrojenize edilmiş bitkisel yağların lokantalarda kullanımını sağlığa zararlı oldukları ortaya çıktığında yasaklamıştı. 

Elbette ki bu yasaktan beklentiler büyük değil. Ancak obezite sorununun Amerika’da vardığı noktada küçük adımlar bile önemli hale gelmiş durumda ve genel bir mücadelenin parçası olarak görülüyor. Ayrıca yasağın bu içeceklerdeki kaloriler ve şeker hastalığıyla ilgili farkındalığı artıracağı beklentisi de var.

Prof. Dr. Teksen ÇAMLIBEL

Ilk gebelik tansiyon cikti ve dort ay hastanede yattim 12 yasinda oglum ikinci gebelik oldu28haftalik plensanta ayirmasi sonucu dogum basladi ve bebeg... devamı