Beslenme biliminde kan grubu diyeti diye bir şey yoktur. Böyle bir diyetin varlığı, hiçbir sağlık otoritesi tarafından kabul edilmemiştir. Kan grubu diyeti denilen yöntem, kişilerin kan gruplarına göre farklı besinleri tüketmeleri gerektiğini iddia eder. Ancak bu iddia kesinlikle doğru değildir. Çünkü bütün insanların günlük olarak tüketmeleri gereken besin grupları vardır.

Bunlar süt ürünleri, yani süt, ayran, yoğurt, peynir grubu, et çeşitleri, et, balık, yumurta gibi besinler, tahıl ürünleri, ekmek, kişinin kilosuna göre pilav makarna ve sebze ve meyvelerdir. Bu gıdaların kişilerin beslenme düzeninde her gün mutlaka yer alması gerekir. Dolayısıyla bu gıdaların kişilerin kan gruplarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Kan grubu “0” olanların et sevmeleri doğal olabilir. Ya da A kan grubunda olanlar meyveleri çok sevebilirler. Bu çoğunluğun bir tercihi anlamına gelir. Yoksa eti daha çok sevenlerin, eti daha fazla tükettikleri anlamına gelmez.

Bu nedenle kişilerin kan grubu diyeti gibi diyetleri tercih etmek yerine, mutlaka bir uzmandan destek alarak, kendilerine uygun bir beslenme programı uygulamalarında fayda vardır.

Dyt. SAMET YAĞLI

Keten tohumunun zayıflattığıyla ilgili bir haber okudum, doğru mudur? Zayıflama için keten tohumunu nasıl kullanabilirim, teşekkürler.... devamı