Vücutta ağrı gerçekleştiğinde, elinizden gelen tek şey bir avuç dolusu ilaç almak olabilir. En çok rahatsızlık veren sağlık sorunlarından biri olan kronik iltihaplanmalar ise ağrı nöbetlerinin peşinden gelir. 

Kronik iltihaplara sebep olan şey temelde bağışıklık sisteminin çalışmasında çıkan sorunlardır. Kronik iltihaplanmaların pek çok olumsuz sonucu bulunmaktadır. Yaşlanmayı hızlandırır, kilo aldırır, kalp hastalıklarına yol açar hatta bazen kansere davetiye çıkarabilir. Peki vücudunda kronik iltihaplanmalar ve ağrılar bulunan kişiler ne yapmalı?

Her Öğünde Protein 
Protein tüketmek için akşam yemeğini beklemek yerine her öğünde protein içeren yiyecekler yemeye özen göstermelisiniz. Protein, karaciğerde bulunan kimyasalları ve kan yollarını temizleyerek bir detoks etkisi yaratır. Tavuk, balık, yumurta gibi yiyecekler tüketin.

Yeşil Çay İçin
Yeşil çay vücudu zararlı toksinlerden arındırarak idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Günde en fazla 3 adet olmak üzere yeşil çay tüketmek antioksidan etkisi yaratır ve iltihapları söktürür.

Yoga Yapın
Yoganın vücuttaki ağrı ve acıları azalttığı, hatta yok ettiği pek çok araştırma ile gözlemlenmiştir. Siz de yoga yaparak stresten ve ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Isıya Dikkat
Özellikle et pişirirken, çok sıcak derecelerde uygulamaktan kaçının. Yüksek sıcaklıkların besinler içerisinde bazı kimyasallar yarattığı ve bunların kansere yol açabildiği uzmanlarca öne sürülmüştür. 

Kendinize Zaman Ayırın
Stresli beyindeki vücut stresli bir vücut oluşturur. Stresli vücutta ise ağrılar ve iltihaplanmalar baş gösterir. Kendinize zaman ayırmaya ve bu zaman içerisinde sevdiğiniz şeyleri yapmaya çalışın.
Su İçin
Su en doğal ilaçtır. Suyun faydaları saymakla bitmez. Vücuttaki iltihapları sökülmesine ve dışarı atılmasına yardım eder. Günde 2 litre su için.

Meyve ve Sebze Yiyin
Bol bol meyve ve sebze yiyin. Sevmiyor dahi olsanız kendinizi bunun için zorlayın. Her meyvenin ve her sebzenin vücudunuzda iyi geldiği bir alan vardır. Meyve ve sebzeler vücuttaki iltihapları ve pis kanı temizler.

Op. Dr. Salih AYDIN

hocam annem hic yürüyemez kıpırdayınca ağrıdan sızıdan aglamaya başlar durumda acile bile göturemiyorum tedaviye götürmek icın agrısını geçicı kesecek... devamı