Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ, kalp, damar, tansiyon ve şeker hastalarının uyguladıkları diyet programlarına Kurban Bayramı''nda da devam etmeleri gerektiğini, aksi halde çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Demirbağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı'nda et tüketiminin ve buna paralel şeker tüketiminin artış göstereceğini, etin dinlendirilmeden ve yağlı olarak tüketilmesi nedeniyle hazımsızlık başta olmak üzere vücutta pek çok rahatsızlığın ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.

Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının bayramda da beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Demirbağ, şöyle devam etti:

"Kalp, damar, tansiyon ve şeker hastalarının uyguladıkları diyet programlarına Kurban Bayramı''nda da devam etmeleri gerekiyor, aksi halde çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Özellikle aşırı et tüketimine bağlı olarak ilk günlerde olmasa bile diğer günlerde halsizlik, baş dönmesi, kolesterol yüksekliği gibi bulgular görülebilir. Tansiyonu yüksek olan hastalarımızın bu dönemde kendilerinde en ufak bir rahatsızlık hissettikleri anda tansiyonlarını ölçtürerek meydana gelebilecek olumsuzlukların önüne geçmeleri uygun olacaktır.

Kalp yetersizliği olan hastalarımızın da tükettikleri gıdalara dikkat etmelidir. Bu tür hastalarda görülen kalbin çalışmasındaki azalma, vücutta fazla tuz tüketimine bağlı oluşacak olaylarda, vücudun tahammülü az olduğu için daha çok rahatsızlık hissedebilirler."

Bayramda et tüketilecekse bile en azından kontrollü bir şekilde ızgara ve haşlama şeklinde tüketilmesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Demirbağ, "Bol yağlı etlerden kaçınılmalıdır. Şekerli gıdaların yerine daha az zararı olan sütlü gıdalar tercih edilmeli. Bayramda da acil servislerimiz açık olacaktır. Şeker, kalp yetersizliği ve yüksek tansiyon sorunu olan hastalarımız en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak, şikâyetleri bildirmelidir" diye konuştu.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

meraba hocam 21 yaşında 1.78 ve maalesef 55 kiloyum çocuklugumda da akranlarıma göre zayıftım ama şimdiki gibi değil. Sigara da içiyorum bir kaç dok... devamı