Romatoid artrit için egzersizin önemi hakkında bilgi edinin. Artrit egzersizleri güvenli şekilde ağrıyı hafifletebilir ve kas kuvvetini artırabilir.

Eklemler sert ve ağrılıyken egzersiz aklınızdaki en son şey olabilir. Ama romatoid artritiniz varken düzenli egzersiz yapmak kendiniz ve eklemlerinize bakmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. İşte egzersizin önemli olma sebepleri:

 • Egzersiz yapan kişiler romatoid artrit olsun olmasın daha uzun yaşarlar.
 • Düzenli egzersiz aslında romatoid artritten kaynaklanan genel ağrıyı azaltabilir.
 • Egzersiz kemiklerinizi güçlü tutar. Kemiklerin incelmesi romatoid artritte bir sorun olabilir, özellikle steroid almanız gerekiyorsa. Egzersiz kemiklerin kuvvetini korumaya yardımcı olur.
 • Egzersiz kas kuvvetini sürdürür.
 • Düzenlik egzersiz işlevsel beceriyi geliştirip kendiniz için daha fazla şey yapmanıza izin verir.
 • Egzersiz yapan romatoid artritli kişiler kendileri hakkında daha iyi hissederler ve rahatsızlıklarıyla daha iyi baş ederler.

Romatoid artritiniz varsa egzersiz güvenli midir?

Egzersiz güvenli midir? Evet, bazı egzersiz türlerinin romatoid artriti olan kişiler için daha güvenli olduğu kanıtlanmıştır. Üç tür egzersiz yapılabilir: esneme, güçlendirme, kondisyon.

 • Esneme egzersizleri en basit ve en kolaylarıdır. Esnemeden ve farklı eklem ve kas gruplarını 10-30 saniye tutmaktan oluşur. Esneme esnekliği geliştirir, günlük esneme her egzersiz programının esasıdır.
 • Güç egzersizleri dirence karşı kasları çalıştırmayı içerir. Bu, ister ağırlıkla ister ağırlıksız olabilir. Direnç egzersizi kasları güçlendirir ve ağrısız yapabileceğiniz etkinlik miktarını artırır.
 • Aerobik egzersiz adı da verilen kondisyon egzersizi kardiyovasküler zindeliği artırır. Aerobik egzersizin sayısız yararı vardır. Bunlardan biri: Kalbinizi ve kan damarlarınızı güçlendirir, sakatlığı önler ve ruh haliyle refahınızı iyileştirir. Romatoid artriti olan kişilerde iyi kondisyon egzersizleri yürüme, yüzme, bisiklete binme veya eliptik makinesi kullanma gibi düşük etkili etkinlikleri içerir. Bunlardan herhangi biri kalbinizi çalıştıracaktır.

Doktorunuz tarafından netleştirildikten sonra, yapabileceğinizi hissettiğiniz günlerde 20-30 dakikalık düşük etkili kondisyon yapmayı denemelisiniz. Daha fazla daha iyidir ama her miktar hiç yapmamaktan daha iyidir.

Romatoid artritiniz varsa kaçınmanız gereken egzersizler

Genelde, bir ekleme çok stres bindiren, yani yüksek etkili etkinlikler hakkında dikkatli olmanız gereklidir. Örneğin:

 • Tempolu koşu, özellikle asfalt yollarda
 • Ağır ağırlık kaldırma

Bu aktiviteler tamamen izinsiz değil. Onları denemeye ilgiliyseniz önce doktorunuzla konuşun.

Romatologunuz sizin için doğru olan bir egzersiz programı yaratabilir. Bu, fizik terapistle görüşmeyi de gerektirebilir. Fizik terapistler çalışmanız gereken alanların neler olduğunu tespit edebilir, sizin için doğru egzersizi seçebilir ve size ne kadar yoğun egzersiz yapmanız gerektiğini söyleyebilir.

Egzersizlere düzenli olarak başladığınıza yararlarını fark edeceksiniz ve romatoid artriti kontrol altına almayı öğrenirsiniz. Yakın zamanda, sadece eklemleriniz iyi hissetmeyecek, siz de iyi hissedeceksiniz.

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

Ben 16 yaşındayım ve el eklemim şiş arada ağrıyor ama beni rahatsız etcek kadar degil ve ayak eklemimde dışarı çıkıntı var üniversite hastanesine gitt... devamı