Balık Yağı Takviyeleri Alın

Balık yağı takviyeleri adeta Alzheimer hastalığı dâhil tüm zihinsel hastalıkları önlemede çok iyidir. Ruh halini dengede tutar ve maksimum beyin işleyişini teşvik eder. Balık yağı takviyelerinin gerçekten balık yemek kadar etkili olduğu kanıtlanmıştır. Beyin dalgası kalıplarını dengeler ve genel olarak beyin faaliyetini arttırırlar. Aslında balık yağının Dikkat Eksikliği Bozukluğunun gelişmesini engellediğini gösteren birçok çalışma mevcuttur. 

Her Gün Egzersiz Yapın

Her gün egzersiz yapmanın beyne iyi geldiği bilinmektedir ve çalışmalar Alzheimer’ı önlediğini göstermiştir. Egzersiz beyninizde yeni sinirsel bağlantılar oluşturur ve ‘Nörojenez’e – yeni beyin hücrelerinin üretilmesi- sebep olan tek faaliyettir.

Sudoku ve Çapraz Bulmaca Çözün

Sudokular ve çapraz bulmacalar insanların kritik olarak düşünmelerine sebep olur ve doğal olarak beyin faaliyetlerini arttırır.

Her Gün Zorlayıcı Bir Şeyler Okuyun

Her gün zorlayıcı bir şeyler okumak sinaps (sinir kavşağı) büyümesine sebep olur ve düşünme yeteneğinizi arttırır. Beyninizi zorlamanız ve kullanmanız onu kaybetmenizi engellemeye yardımcı olacaktır!

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenmek sağlıklı bir beynin belirlenmesinde çok güçlü bir faktördür. Vücudunuza aldığınız besin beyninizin birlikte çalışmaya mecbur edildiği şeydir. Bol bol meyve ve sebze yemek gerçekten yönetici beyin fonksiyonlarınızı arttıracaktır.

Tartışmalara Katılın

Tartışmalara katılarak beyninizin hızlı düşünme ve yüksek seviyede odaklanma gerektiren canlandırıcı konuşma yapma yeteneğini zorlarsınız. Bu sizin için çok iyidir! Böyle bir tartışma başlatmak için yalnızca birilerine ‘başkan kim olacak?’ diye sorun.

Televizyonu Kapatın

Televizyon daha az zihinsel faaliyete ve tembel bir beyne katkıda bulunur. Televizyonun fişini çekin, sokağa çıkarın, bir beysbol sopası alın ve plazmayı kırıp katot ışınlı tüpü parçalayın! Veya yalnızca televizyonunuzu kapatın ve başka bir şeyler yapmaya gidin.

Yüksek Kolesterolü Kontrol Edin

Düzenli beslenin, egzersiz yapın, balık yağını düşünün, ihtiyacınız varsa kolesterol ilacı almayı düşünün. Düşük kolesterol Alzheimer’a yakalanma riskinin azalması ile ilişkilidir.

Yeterli Uyuyun

Uykunun beyin için önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, yine de bazı insanlar hala yeterince uyumuyor. Biraz kendi kendinizi kontrol edin ve her gece en az 8 saat uykuya ayırın. Yaşlandığımızda hala uykuya ihtiyacımız vardır. Uyku beyni tazeler ve rahatlama ve yaşlanma karşıtı hormonların salgılanmasını sağlar.

Meditasyon Yapın

Meditasyonun stresi azalttığı, kan basıncını düşürdüğü, olumlu düşünmeyi arttırıp, depresyon ve kaygı bozukluğunu azalttığı bilinmektedir. Meditasyon ayrıca hafızayı, uyanıklığı ve iş verimliliğini arttırır. Meditasyon yapmak gri maddenin (beyinde bilgi işlemenin yapıldığı kısım) kalınlığını ve genel beyin faaliyetini arttırır.

Olumlu Şeyler Düşünün

Olumlu düşünmek stresi azaltır, insanların daha mutlu hissetmesini sağlar ve uzun yaşam ve sağlıklı beyin ile ilişkili bir özelliktir. Günde 10 dakika ayırıp yalnız olumlu şeyler düşünmeye odaklanın. Sizi doğal olarak daha enerji dolu ve mutlu yapacaktır.

Yeterince Vitamin Alın

Alzheimer hastalığının önlenmesinde E vitamini çalışılmış ve her nasılsa etkili olduğunu bulunmuştur. Günlük multi-vitamininizi alın ve biraz ekstra E vitamini almayı düşünün.

Stresi Azaltın

Kendinizi gereksiz yere strese sokmanız asla iyi bir fikir değildir. Biraz stres sağlıklıdır ama çok fazlası gerçekten aşırı miktarlarda kortisol (vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir hormon) ile beyin hücrelerinizi öldürür. Derin nefes alma, kendi kendine telkin ve beyin dalgası eşleme gibi teknikleri kullanın.

Günlük Tutun

Yazmak beyninizi canlı tutmak ve günlük faaliyetler üzerinde düşünmek için harika bir etkinliktir. Yazmak kesinlikle konuşmanın yapmadığı şekilde beyni uyarır. Bir günlük alın ve her gün düşüncelerinizi yazın; bu, muhteşem bir yatırım olacaktır!

Evden Çıkın!

Evinizden çıkın, dışarıda bir şeyler yapın. Cildinize biraz günışığı değsin, bir yabancıyla birbirinize gülümseyin, doğanın güzelliğini hissedin! Sırf dışarıda olmanın ruh haliniz ve beyniniz üzerinde gerçekten önemli bir etkisi olabilir.

Sinirsel Geri Bildirim Yapın

Sinirsel geri bildirim tekniği stresi azaltmak, odaklanmayı arttırmak ve sağlıklı bir beyne sahip olmak için beyin dalgası esnekliğini ve zihinsel faaliyetin bilinçli kontrolünü sağlar. 

Müzik Dinleyin

Müzik dinlemek sağlıklı bir beyne sahip olmada aşırı derecede göz ardı ediliyor. Müzik dinlemek beynin sağ yarı küresinde faaliyette artışları uyarır. Sağ yarım küre duygular ve yaratıcılıkla ilgilidir. Egzersiz yaparken bir melodiye rast geldiğinizde bu beyin enerjinize büyük bir enerji şoku verebilir.

Nintendo Oyunları Oynayın

Popüler inancın tersine sınırlı miktarda Nintendo oyunları (süper mario, donkey kong, zelda gibi) oynamak gerçekte beyin için iyidir. Nintendo beyin kabuğundaki görsel alanda değiştirilmiş beyin dalgası kalıplarını ve genel olarak beyin esnekliğini sağlar. Ancak Nintendo oynama süresi kontrolden çıktığında bu, genel beyin fonksiyonu için iyi değildir. Her gün yaklaşık 30-60 dakika oynamak gerçekten oyuncunun beynine faydalı olacaktır.

Meyve Suyu İçin

Bir çalışma haftada en az 3 defa meyve ve/veya sebze suyu içen yaşlıların içmeyenlere göre Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu göstermiştir. ‘Polifenoller’in (bitkilerin renklenmelerinden sorumlu bileşik) antioksidan etkisinin Alzheimer hastalığının önlenmesine yardımcı olduğu diğer Alzheimer önleme çalışmalarında da belirtilmiştir.

Köri Yiyin

Köri tüketimi Alzheimer hastalığının önlenmesinde üzerinde çalışılmış bir konudur. Görünüşe göre Hintliler bol miktarda köri yerler ve Amerika’ya göre Alzheimer hastalığı oranı önemli bir şekilde daha azdır. ‘Köri’ yemenin gerçekten de köride bulunan bir enzim sayesinde Alzheimer’ı önlediği bulunmuştur. Bu enzim vücutta ‘serbest radikalleri’ azaltır ve beyin için harikadır!

Uyuşturucu Kullanmayın

Uyuşturucular kötüdür. Uyuşturucular beyin hücrelerinizi öldürür, sizi doğal olarak strese sokar ve sağlıklı beyin faaliyetini azaltır. Onlardan uzak durun; sağduyulu olun.

Alkol Tüketimini Bırakın

Alkol beyin fonksiyonu için iyi değildir. Ya alkol tüketimini bırakın ya da alkol alımınızı azaltmak için bilinçli bir çaba gösterin.

Beyin Zindelik Oyunları Oynayın

Nintendo DS’nin Brain Age’i ve ‘Big Brain Academy’ gibi oyunlar gerçekten beyninizi zorlar ve hızlı düşünmeyi teşvik eder. Bu oyunların hoş tarafı ilerlemenizi çizelge ile göstermeleridir.

Seçici Östrojen Alıcı Moleküller (SERM)

Bu ilaçlar (örneğin Evista) osteoperoz nedeniyle kemik kaybını engellemek için yapılmışlardır. SERM’lerin ayrıca ‘algısal yetersizliğe’-çoğunlukla Alzheimer’a öncülük eden bir hafıza hastalığı- yakalanma riskini azaltmakta etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Değişin, Farklı Bir Şeyler Yapın!

Ortam değiştiğinde beyniniz yeni bağlantılar geliştirir. Bunu daha çok deneyimleyin, her gün aynı şeyi yapmayı bırakın. Yeni bir atmosfere maruz kaldığınızda beyniniz gerçekten gelişir. Dışarı çıkın, değişin!

Yüksek Kan Basıncını Kontrol Edin

Tansiyonunuzu bilin, düzenli olarak kontrol ettirin, tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Ne yapacağınızı biliyorsunuz. Düşük kan basıncı Alzheimer riskinin azalması ile ilişkilidir.

Gününüzü Planlayın

Her gün en azından birkaç faaliyeti önceden planlayarak her zaman bekleyecek bir şeyiniz olur. Bu beyniniz için iyidir çünkü sizi heyecanlı tutar ve depresyonu savuşturur.

Yakın Arkadaşlarınızla Takılın

Sizi gerçekten önemseyen ve her zaman seven insanlarla birlikte olmak size hem duygusal hem zihinsel olarak faydalıdır. Doğal olarak daha az stresli olacak ve her zaman canlandırıcı bir sohbete dalabileceğiniz birine sahip olacaksınız.

Anı Yaşayın

Hayallerinizin ‘yarın’ gerçekleşmesi için ihtiyacınız olan her ne ise ‘bugün’e taşıyın. Yaşamınıza neler olabileceğini asla bilemezsiniz. Her ne kadar bu sonuncusu Alzheimer hastalığını önlemekle ilişkili gibi görünmese de herkesin buna uyarak yaşaması genel olarak iyidir.

Dr. Emel GÖKMEN

Merhaba; 93 yaşında anneannem yaklaşık bir yıldır alzheimer oldu.. Doenza, cogito,quet kullanıyor.. bunların yanısıra helipak (amoksisillin,klaritromi... devamı