Van''daki Depreme Acil Müdahale

Van''daki Depreme Acil Müdahale

Sağlık Bakanlığı, Van'daki depremin ardından yaraları sarmak için çok sayıda ambulans, sağlık personeli ve teknik ekiple birlikte bölgede çalışmalarını yürütüyor.

Bölgede yapılan tüm çalışmalar, Ankara'daki Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi'den takip ediliyor. Bakanlık, bölgede kurduğu çadır hastanelerin yanı sıra çevredeki hastanelerde de hazırlıklarını tamamladı. İhtiyaç halinde yararlılar, buralarda da tedavi altına alınacak.

Sağlık personeli, uzman hekim, ilaç ve tıbbi gereksinimde hiçbir eksiğin bulunmadığı, bölgeye gerekli olan malzemelerin ulaştırıldığı vurgulanıyor.

Devletimiz ve Sağlık Teşkilatımız İşinin Başındadır

Bugün öğle saatlerinde Van'da meydana gelen depremin ardından Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi'nde (SAKOM) de tüm yetkililer bir araya geldi.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin ardından Bakanlık olarak hemen harekete geçtiklerini belirterek, ''Bu felaketten en az hasarla kurtarmak için elimizden gelen bütün gayretleri gösteriyoruz'' dedi.

Depremin olduğu andan itibaren kriz merkezinin Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun başkanlığında aralıksız olarak çalışmalarını sürdüğünü vurgulayan Kafkas, şöyle devam etti:

''Şu anda deprem belgesinde üç tane helikopterimiz yaralı taşımaktadır, iki helikopterimiz de hastaları alarak Van'a doğru hareket ediyor. Dört helikopterimiz ise yoldadır, ancak onların gece uçuşu imkanı olmadığı için sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kurtarma çalışmalarına katılacaktır.

İki ambulans uçağımız intikal etmek üzeredir. Ayrıca iki çadır hastanemiz Van'ın merkezinde kurulmuş vaziyettedir, bir diğer çadır hastaneyi Erciş'te kurmak için çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürüyoruz.

Sağlık personelimiz, uzman hekimimiz, ilaç ve tıbbi gereksinimde hiçbir eksiğimiz yoktur. Gerekli olan malzemeler intikal etmiştir.

Şu anda 300'den fazla sağlık personelimiz görevlerinin başında ve gerekli çalışmaları sürdürmektedir. Ulusal Medikal Kurtarma Ekibimizden (UMKE) ekibimizden 150 kişi de her an intikal etmek üzeredir. UMKE'nin etkin bir çalışma yürüteceğini vurgulamak istiyorum.''

Kafkas, sağlık alanında devletin vatandaşının yanında ve hizmetinde olduğunu ifade ederek, ''Temennimiz o ki, ölü ve yaralı sayısının az olması, yaralarımızın en kısa sürede sarılmasıdır. Devletimiz ve sağlık teşkilatımız işinin başındadır. Gerekli her türlü tedbir alınmıştır. Sayın Bakanımızın başkanlığında bölgede çok güçlü bir ekibimiz, olayları yerinde takip etmekte ve anında müdahale etmektedir. Buradaki kriz ekibiyle de koordineli olarak çalışmalar yürütülmektedir'' diye konuştu.

Dört Yaralı Taşıyabilen Ambulanslar Bölgede

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun da bölgeye kara ambulansların da gittiğini belirterek, ''100'ün üzerinde ambulansımız oraya ulaştı. Bir kısmı da aynı anda dört yaralı taşıyabilen ambulanslardır'' dedi.

Çevre illerde de yaralıların karşılanması için çalışmaların yapıldığını anlatan Tosun, şunları kaydetti:

''Çevre hastanelerde de uzman hekim ve diğer sağlık personeli hazır haldedir. Bunun için bin 100'ün üzerinde yatak ve yoğun bakım hazırladık. Buralara ihtiyaç olması halinde, yaralılarımı oralara nakledeceğiz.

Ayrıca Van merkezdeki iki çadır hastaneyle birlikte Erciş'te kurulmaya başlanılan çadır hastaneye başka çadır hastaneleri de ilave edeceğiz. Hastanelerin içine girmek gerekmeden dışarıda kurulan çadır hastanelerde yaralılara müdahale edilebilecek ve ameliyatlar yapılabilecek.''

Sevkiyat Yapan Uçak Ambulanslar Anında Ekrandan Takip Ediliyor

Türkiye genelinde uçak ve ambulans hareketlerinin takip edildiği, tüm hastanelerle tele konferans kurularak karşılıklı bilginin alınabildiği ekran önünde açıklama yapan Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, hasta sevkıyatı yapan uçak ve helikopterlerin görüntülerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Bu arada, Türk Kızılayı ve gönüllü kurtarma ekipleri için hazırlanan uçaklardan birisi Esenboğa Havaalanı'ndan hareket etti. Harekete hazır diğer uçakta ise Sağlık Bakanlığı Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ve tıbbi yardım malzemeleri bulunuyor. İkinci uçağın da kısa süre sonra Van'a hareket edeceği bildirildi.