ANKARA (AA) - Erkeklik hormonu testosteronun erkeklerde yalan söyleme isteği ya da ihtiyacını azalttığı belirlendi. 

Almanya'daki Bonn Üniversitesi'nden bilimadamlarının yaptığı araştırma, saldırganlığı artırtığı bilinen testosteronun dürüstlüğe yönlendirdiğini gösterdi. 

Prof. Armin Falk ve ekibinin araştırmasına sağlıklı 91 erkek katıldı. Katılımcıların 46'sı testosteron içeren, 45'i bu hormonu içermeyen jeli deri üzerine sürdü. Ertesi gün katılımcıların kanındaki testosteron seviyesi ölçüldü. 

Teker teker kabinlere alınan katılımcılara bilgisayarda bahis oyunu oynatıldı. Bahsi kazananın para ödülü aldığı deneyde katılımcıların skora ilişkin ne kadar yalan söyledikleri belirlendi. 

SLAYT: ERKEKLERİN SEKS HAYATINI CANLANDIRAN 5 EGZERSİZ

Araştırmaya imza atanlardan Profesör Bernd Weber, testosteron içeren jeli kullanan katılımcıların diğerlerine göre daha "dürüst" olduğunu gördüklerini vurguladı. 

Testosteronun kendine saygı, dürüstlük ve kişinin kendisiyle ilgili olumlu etki bırakma isteğini artırdığını belirten bilimadamları, bu hormonun nasıl dürüstlüğe yönlendirdiğinin ve kadınlar üzerindeki etkisinin ise başka araştırmalarla açıklanabileceğini belirtti. 

Araştırma "Plos One" dergisinde yayımlandı.

Op. Dr. Gökçer UZER

Radioulnar synostosis hastası oglum var Prof dr ali birol gülman Hoca size yönlendirdi size nasıl ulaşabiliriz... devamı