Uyku apnesinin tedavisi sağlığı ve uyku kalitesini artırmakla kalmıyor, yeni bir araştırmaya göre aynı zamanda daha iyi görünmeyi de sağlıyor. Amerika’da milyonlarca yetişkini etkileyen bu durum genellikle teşhis edilmez. Uyku sırasında horlamak ve nefes alma düzeninin bozulması önemli belirtilerindendir. Uyku apnesi olan kişilerde kalp problemlerinin ve gün içinde kazaların riski artar.

Apne olarak da bilinen uyku apnesi bir uyku bozukluğudur. Uyurken nefes almada duraklamalar yaşanır veya çok sığ ve sık olmayan aralıklarla nefes alınır. Nefes almadaki her duraklamaya apne denir. Bunlar 10 saniyeden dakikalara kadar sürebilir, saatte 5 ila 30 kereden daha fazla bile görülebilir. Normalden daha sığ nefes almaya ise hipopne denir. 

Uyku apnesi hakkında yapılan yeni çalışmada orta yaşlı 20 katılımcı incelendi. Yüz görünümleri çalışmadan önce ve sonra değerlendirildi. Tedavi olarak "devamlı pozitif havayolu basıncı” yöntemi uygulandı. Bu yöntemde uyku sırasında bir maske takılıyor ve uyguladığı hava sayesinde havayolunun açık kalması destekleniyor. Katılımcıların yüz görünümlerindeki gelişme yöntemi kullanmaya başladıklarından birkaç ay sonra belirginleşti.

Yüzde görülen değişiklikler arasında daha uyanık görünüm, daha genç görünüm, daha çekici görünüm, daha az şişmiş alın bölgesi ve yüzde daha az kızarma bulunuyor. Araştırmacılara göre sonuçların daha büyük çalışmalarla desteklenmesi gerekiyor. Uyku merkezlerinin tedavi sonrasında hastaların yüzlerinin daha iyi göründüğünden bahsetmesi araştırmanın yapılmasına önayak olmuş.

Hastaların uykulu oldukları için uykulu görünmeleri, gözlerinin şiş olması ve altlarının morarması kozmetik yöntemlere birçok para dökmelerine sebep oluyor. Devamlı pozitif havayolu basıncı yöntemiyle tedavi olanların genellikle daha iyi göründüğü daha önceden rapor edilmiş ancak hiç incelenmemişti. Araştırmanın şaşırtıcı sonucu ise yöntemin daha çekici bir görünümü, uykusuzluklarla ilişkilendirilen tipik özelliklerde önemli bir değişiklik yapmadan sağlaması. Gözlerin şişkinliğinde veya göz altı morluklarında ciddi bir gelişme görülmese de hastanın yüzünün genel görüntüsünde fark edilir güzelleşme sağlanıyor. 

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba yaklaşık 2 yıl önce sabahları uykusuz uyanmak gün içinde aşırı yorgunluk ve uyku esnasında aşırı horlama nedeni ile uyku labaratuvarına gittim... devamı