Kolaylaştıran faktörler erkeklerde, özellikle de şişman erkeklerde, karın bölgesinde yoğunlaşmış bir şişmanlığı olan kişilerde, kısa ve kalın boyunlu, küçük çeneli, küçük ağızlı, büyük dilli, damağında sarkma olan insanlarda uyku apne sendromu daha sık görülür.

Şişmanlıkla birlikte uyku apne sendromu artar. Ama bir süre sonra hastalığın kendisi iştahı ve metabolizmayı bozarak kilo yapmaya ve dolayısıyla zayıflamanın mümkün olmamasına neden olur. 

Beslenmeyle ilişkisi 

Beslenmeyle birlikte uyku apne sendromu artar. Eğer geceleyin geç saatte ya da çok fazla yenmiş olan yemekler, o gecenin en azından ilk saatlerinde daha fazla solunum durması yaşanmasına neden olur. 

Uyku apne sendromu alkolle en az yüzde 25-30 oranında artar. Alkol alıp yatan insanlar, ilk 2 saat içinde daha uzun süreli solunum durmaları yaşarlar. 

Sigarayla çok küçük bir düzeyde ilişkisi vardır. Sigara, uyku apne sendromunda ilk hafif faktörlerden birisi olarak ortaya çıkar. Ama alkol ve uyku ilaçları kesinlikle uyku apne sendromunu arttırmaktadır.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba yaklaşık 2 yıl önce sabahları uykusuz uyanmak gün içinde aşırı yorgunluk ve uyku esnasında aşırı horlama nedeni ile uyku labaratuvarına gittim... devamı