Norveçli araştırmacılar, kadınlarda uyku problemleriyle fibromiyalji riski arasında bağlantı buldu.

Araştırmayla ilgili olarak "Arthritis & Rheumatism" dergisinde yayımlanan makalede, uyku problemi arttıkça kronik kas-iskelet ağrısı sendromu olan fibromiyalji riskinin de arttığı, aradaki bağlantının orta yaş ve daha yaşlı kadınlarda daha da yükseldiği belirtildi.

Araştırmacılar, sendromun sıklıkla orta yaşta başladığını ve fibromiyaljiden mustariplerin yüzde 90'ının kadın olduğunu kaydetti.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi doktorları Paul Mork ve Tom Nilsen, Norveç'te yaşları 20 ve üzerindeki 12 bin 350 kadınla yaptıkları çalışmanın sonucunda, uyku sorunu bildiren kadınlarda, hiç uyku sorunu çekmeyenlere göre fibromiyalji riskinin daha yüksek olduğunu saptadı.

10 yıl süren araştırmanın sonucunda "sıklıkla" veya "sürekli" uyku sorunu olduğunu söyleyen 45 yaşın üstündeki kadınların yüzde 5,41'inin, 20 ila 44 yaşındaki kadınların da yüzde 2,98'inin sendromdan mustarip olduğu tespit edildi.

Araştırmacılar, uyku bozukluğunun erken teşhis ve tedavisinin kadınlarda fibromiyalji riskini azaltıp azaltmayacağı konusunda ise yeni araştırma yapılması gerektiğini kaydetti.

İLGİLİ MAKALE

Fibromiyalji ve Uyku

Uzm. Dr. Hatice Nihal ARSLAN

İyi gunler ben 18 yasindasyim ve surekli uyku sorunu yasiyorum surekli sicrayarak uykumdan uyaniyorum bazen ruya ile gercegi karistiriyorum surekli k... devamı