Uyku apnesi üzerine yeni bir araştırma durumun özellikle de kadınlar için gizli tehlikeleri olabileceğini gösteriyor. Uyku apnesinde uyku sırasında solunum duraklamaları sebebiyle nefes alma düzeni bozuluyor. Belirtileri gizli olabileceği için bu uyku problemine yanlış teşhis konulabiliyor.

Araştırmaya göre vücudun tansiyonu, kalp hızını, terlemeyi ve başka temel fonksiyonlarını kontrol eden otonomik tepkileri, obstrüktif (tıkayıcı) uyku apnesi olan kişilerde, özellikle de kadınlarda daha güçsüz oluyor. Tıkayıcı uyku apnesi kişi uykudayken, bazen bir gecede yüzlerce kez gerçekleşen ciddi bir durumdur. Olduğunda kandaki oksijen azalır ve sonunda vücudun birçok hücresine zarar verebilir. Bu hastalığa sahip olan 20 milyon Amerikalı vardır. Kadınlarda bu teşhis erkeklere göre daha az konmakta fakat hastalığın öncülü olduğu diğer rahatsızlıklar kadınlarda daha ciddi sonuçlara yol açmaktadır.

Çalışmaya 94 yetişkin kadın ve adam katıldı. Bunların 37’sine henüz uyku apnesi teşhisi konmuşken diğerleri sağlıklı bireylerdi. Katılımcıların ağzı kapalıyken sert nefes vermesi gerektiği, tek elle bir nesneyi sıkması gerektiği, sağ ayağın donma noktasına yakın derecedeki suya sokulduğu testler yapıldı. Kalp atış hızının değişme tepkileri uyku apnesi olanlarda daha az oldu ve daha geç başladı. Bu farklılık kadınlarda daha belirgindi. Bu da kadınların kalp hastalığı belirtileri geliştirmesinin daha olası olduğunu gösteriyor. Erken teşhis ve tedavi beynin ve diğer organların hasar görmemesi için gerekli olabilir.

Ekip şimdi de uyku apnesinin, sürekli pozitif havayolu basıncı (CPAC) gibi standart tedavilerinin otonomik tepkileri geliştirip geliştirmediğini inceliyorlar. 

İLGİLİ MAKALE

Uyuyamıyoruz

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba yaklaşık 2 yıl önce sabahları uykusuz uyanmak gün içinde aşırı yorgunluk ve uyku esnasında aşırı horlama nedeni ile uyku labaratuvarına gittim... devamı