Ama burada hastalığın hangi yaşta ortaya çıktığının, hangi boyutlarda olduğunun, komplikasyonların şiddeti açısından önemi vardır. 

En hafifinden başlamak gerekirse, aile içindeki huzuru bozar. Eşlerin uykusunu bozar. Daha sonra hastanın konforunu bozar. Gündüzleri yorgun, verimsiz, isteksiz, keyifsiz olur. Çalışma isteği azalır. İnsan ilişkileri bozulur. Daha sinirli, daha dikkatsiz, daha unutkan, daha keyifsiz bir hale gelir. 

Vücuda verdiği hasarlar 

Daha sonra hastalığın vücutta yarattığı hasarlar başlar. Bunların içinde en çok karşılaşılan şeylerden biri, depresyona eğilimin artmasıdır. Yüksek tansiyon ve kilo alımı başlar. Ve en sonunda en korkulan bulgular, damar tıkanıklıkları ortaya çıkmaya başlar. 

Uyku apne sendromu, damar tıkanıklığı açısından daha önce bilinen risk faktörlerinden olan sigaradan 3 misli, yağların ve kolesterolün yüksekliğinden 8 misli daha tehlikeli bir durum yaratır. 

Daha sonra toplum açısından riskler ortaya çıkmaya başlar. Dünyada yapılan çalışmalar, trafik kazalarının en az üçte 1’ini, uyku apne sendromlu hastaların yaptığını göstermiştir.

Op. Dr. Aytuğ ALTUNDAĞ

merhaba yaklaşık 2 yıl önce sabahları uykusuz uyanmak gün içinde aşırı yorgunluk ve uyku esnasında aşırı horlama nedeni ile uyku labaratuvarına gittim... devamı