Bir araştırmaya göre, uyku haplarının etkili olmasının nedenlerinin yarısı plasebo etkisi olabilir. Ortak İngiltere ve ABD uyku çalışması uykusuzluğu veya uzun uyku sorunları olan katılımcılardaki uyku haplarının etkililiğini test etti. Çalışma, uyku haplarıyla etkin bileşen içermeyen plasebo haplarının sonuçlarını karşılaştırdı ve plasebo hapları alan katılımcıların uykuya dalma ihtimali uyku hapları alan katılımcıların neredeyse yarısı kadardı.  Araştırmacılar, uyku haplarının yararlarının büyük ölçüde plasebo etkisinden kaynaklanabileceği sonucuna vardılar. Bilmeden plasebo hapları alan katılımcılar hala durumlarında iyileşme algılıyorlardı.

Uyku hapı araştırmasının bulguları hakkında daha fazla gerçekler:

  • Uyku hapları ciddi yan etkilere, örneğin hafıza kaybı, azalan motor becerileri duygu durumda güçlü değişiklikler ve bağımlılığa neden olabilir.
  • Düşük gelirli kişiler veya sık vardiya değişiklikleri, gece vardiyaları ya da zaman dilimleri arasında tekrarlı uzun mesafeli yolculuklar gerektiren işleri olan kişilerin uzun dönem uykusuzluğu olma ve tedaviye ihtiyaç duyma ihtimali daha yüksektir.
  • Plasebo etkisi sadece iyileşmelere değil olumsuz yan etki algılarına da neden olabilir. Bunun katılımcıların tedavi hakkında önceden edindiği beklentilerinin bir sonucu olduğu düşünülüyor. 

Yrd Doç Dr SERDAR SARAÇ

mrb hocam bende turner sendromu var bu yüzden kemik erimem var hangi egzersizleri önerirsiniz plates yapsam işe yarar mı durdurabilir miyim... devamı