Ter Kokusu

Kadın ve erkeklerin yaz aylarında korkulu rüyası olan ter kokusunu engellemek sanıldığı kadar basit bir durum değildir. Terlemenin doğal bir olay olduğunu kabul ederek ter kokusuna neden olan etmenleri ortadan kaldırmak en doğru yöntemdir. Ter kokusunu engellemek için banyo yapmak, deodorant kullanmak ve serin yerlerde durmak yeterli olmaz doğru renk ve kumaş tercihi yapmak, yediğimiz gıdalara dikkat etmek, deodorant ve parfümü terin üzerine sıkmamak ve bol su tüketmek gibi çeşitli unsurlara da dikkat etmek gerekmektedir.

Neden Terleriz?

Vücut ısısı hava durumuna bağlı olarak, psikolojik faktörlü (stres, utanma, korku vb) ve çeşitli hastalıklar nedeniyle artar ve beyin artan vücut ısısını normale indirgemek için ter bezlerini çalışmasını sağlayan sinyaller gönderir ve vücut ısısı normale döner. Ancak terleme tiroit hastalıkları, menopoz dönemi, yüksek tansiyon, nörolojik bazı hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilir bu durumda terleme dışında hastanın başka şikâyetleri de varsa doktora başvurarak hastalığın teşhisinin sağlanması ve ona uygun tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekmektedir.

Günlük Temizlik ve Bakım

Yaz aylarında 2 günde bir mümkünse her gün duş almak gerekir. Duş sonrasında ter kokusunu uzun süre engelleyen deodorantlar ve tene uygun parfümler kullanılmalıdır. Gün içerisinde terleyen bölgelere parfüm ve deodorant sıkmaktan kaçınılmalıdır, terle birleşen parfüm kokusu daha kötü bir kokunun oluşmasına neden olabilir.

Hafif Yiyecekler

Gün içerisinde tercih edilen gıdalar terlemeyi ve ter kokusunu arttırabilir bu yüzden yaz aylarında yağlı ve baharatlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Sebze ve meyve ağırlı beslenerek hem sıvı kaybını giderebilir hem de günlük almanız gereken vitaminleri ve mineralleri alabilirsiniz.          

Açık Renkli ve Pamuklu

Yazın güneş ışığını hapseden koyu renkli, sıkı dokunmuş ve sentetik kumaşlardan uzak durmalısınız bu tip kıyafetler terlemeyi arttırır. Bunların yerine açık renkli, esnek ve pamuklu kumaştan dokunmuş kıyafetleri tercih etmelisiniz. Buna ek olarak kapalı, koyu renkli ve sert derili ayakkabılardan da uzak durmalısınız.

Bol Bol Su

Yaz aylarında sıvı kaybını gidermek ve vücut ısısını dengelemek için gün içerisinde su tüketmek önemlidir. Hararetinizi gidereceğini düşündüğünüz soğuk veya buzlu sulardan uzak durmalısınız onun yerine günde en az 8 bardak ılık su tüketerek terlemeyi azaltabilirsiniz.

Kişisel Terapi

Terleme pskilojik faktörlü ise hislerinizi kontrol altına almanızı sağlayan çeşitli rahatlatma tekniklerinden (yoga, meditasyon vb.) yararlanarak kendinize terapi uygulayabilir ve aşırı terlemenin önüne geçebilirsiniz.

Op. Dr. İlker ABCI

iyi günler doktor bey şuana kadar dahiliye üroloji kbb cildiye doktorlarına gitti bir türlü sonuç alamadım bir genel cerrah uzmanına gitmek istiyorum ... devamı